USA SABAH 25 Eylül 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 26 Nisan 2012 Perşembe 11:55
  • Güncelleme saati: 11:56

Yunus Emre Oratoryosu Washington'lıları hayran bıraktı

(AA)

Türk müziğinin en önemli isimlerinden Ahmed Adnan Saygun'un elinden çıkan Türkiye'nin ilk oratoryosu "Yunus Emre Oratoryosu", ABD'nin başkenti Washington'da ilk kez seslendirildi.


ABD'de ilk kez 1958 yılında New York'ta Birleşmiş Milletler'de (BM), ünlü şef Leopold Stokowski yönetiminde seslendirilen ve 54 yıl aradan sonra tekrar ABD'ye gelen oratoryo, New York'un ardından başkent Washington'da da ilgi çekti.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) organizasyonuyla, Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleri içeren 8 ülkeden 80 sanatçının sahne aldığı oratoryoyu, Prof. Rengim Gökmen yönetti.

Strathmore Music Center'daki konser, Türk kültür ve sanatı ile Yunus Emre'nin çağları aşan hoşgörü mesajlarını Amerikalılarla buluşturdu.

Konseri, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın yanı sıra birçok katılımcı izledi.

Amerikalılar hayran kaldı

Konserin sonunda AA muhabirine konuşan Amerikalılar, ilk kez bir Türkçe klasik müzik dinlediklerini ve hayran kaldıklarını söyledi.

Newton adlı bir Amerikalı, "Arkadaşımın davetiyle geldim. İlk kez Türkçe bir oratoryo izledim. Çok harika bir performanstı, çok etkilendim" diye konuştu.

Erin adlı bir başka Amerikalı da iki yıl Azerbaycan'da görev yaptığını anlatırken, Türk toplumunu burada bir arada görmek ve performanslarını izlemenin kendisi için çok güzel bir duygu olduğunu kaydetti. Erin, kendisinin de ilk kez Türkçe klasik müzik dinlediğini ifade ederken, "Çok etkileyiciydi, grubu çok beğendim" dedi.

Fred adlı bir Amerikalı da "Daha önce hayatımızda hiç Türkçe bir oratoryo dinlememiştik. Buraya gelmeden önce nasıl bir gösteri izleyeceğimize dair bir fikrimiz yoktu, ama çok beğendik. Bu kadar güzel bir performansı, böylesine kalabalık bir orkestra ve korodan dinlemek çok etkileyiciydi. Müzik çok çarpıcıydı, sözlerini anlamak isterdim" diye konuştu.

"Kafamda 3-4 büyük proje daha var"

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da AA'nın sorularını yanıtlarken, bu konser için son 3-4 aydır tüm sanatçılarla birlikte yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiklerini anlattı.

Yunus Emre Oratoryosu'nun Türk dünyası müziğinin en büyük eserlerinden biri olduğuna değinen Kaseinov, bu tip konserleri düzenlemek için çok profesyonellik gerektiğine dikkati çekti.

Kaseinov, ABD turu kapsamında önce New York, ardından da başkent Washington'da iki başarılı performans ortaya konmasının, kendileri için çok büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, "Bu, Türk müzisyenlerin, tüm sanatçıların zaferi" ifadesini kullandı.

ABD'deki bu başarılı performansların, kendilerini yeni projeler için cesaretlendirdiğini de dile getiren Kaseinov, "Daha kafamda bunun gibi 3-4 büyük proje var. Gelecek yıl Eskişehir, Türk dünyasının kültür başkenti olacak. Orada tüm Türk dünyası devletlerinin desteğiyle çok büyük etkinlikler yapacağız" diye konuştu.

Etiketler : , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU