USA SABAH 20 Temmuz 2018 Cuma
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 24 Nisan 2012 Salı 10:14
  • Güncelleme saati: 10:57

Yunus Emre Oratoryosu New York'luları büyüledi

(USASABAH ve Ajanslar)

Fotoğraflar: Eren Abdullahoğlu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı tarafından (TÜRKSOY) ABD'nin New York eyaletinde verilen konserde Yunus Emre şiirleri seslendirildi.


Manhattan adasında yer alan Lincoln Center, Avery Fisher Hall'de TÜRKSOY Senfoni Orkestrası ve ve Amerikan Jonathan Griffith Singer Topluluğu tarafından seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu için 200'ü aşkın sanatçı sahnede hazır bulundu.

Türk müziği tarihinde "Türk Beşleri" olarak anılan bestecilerden Ahmet Adnan Saygun'un Türk müziğinin bu alandaki ilk ve en görkemli eseri olan Yunus Emre Oratoryosu, Amerika'da ilk defa 1958 yılında Birleşmiş Milletler'in kuruluş yıldönümü münasebetiyle New York Birleşmiş Milletler Genel Kurul salonunda, ünlü şef Leopold Stokowski yönetiminde seslendirilmiş ve dinleyenler tarafından büyük beğeni toplamıştı.

13. yüzyılda Anadolu'da yaşamış Yunus Emre'nin hümanizmini ve evrensel hoşgörü mesajını dünyaya duyurmak adına Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Amerika Birleşik Devletlerinde ikinci defa Yunus Emre Oratoryosu'nu dünyaca ünlü bir kültür sanat merkezi olan Lincoln Center, Avery Fisher Hall'de Jonathan Griffith Singer topluluğu ile birlikte Amerikalıların beğenisine
sundu.

Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki TÜRKSOY Senfoni Orkestrası ve Amerikan Jonathan Griffith Singers Topluluğu, Yunus Emre'nin sevgi, saygı ve aşk temaları etrafında kümelenen dizelerindeki evrensel hoşgörü mesajını 54 yıl sonra yeniden Amerikalılara iletti. Oratoryo, Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelendikten sonra ilk defa 1946'da Ankara'da, 1947'de iki defa Paris'te ve 1958 yılında New York'ta seslendirilmişti.

Amerikalı sanatçı sahnede rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı

Yunus Emre Oratoryosu'nun başlamasından yaklaşık 15 dakika sonra Jonathan Griffith Singer topluluğunun bir üyesi sahnede rahatsızlandı. Konser esnasında dengesini kaybederek düşme tehlikesi yaşayan siyahi şarkıcının zor anlar yaşadığını gören orkestra şefi Prof. Rengim Gökmen, konsere kısa bir ara verdi. Gökmen'in rahatsızlanan şarkıcının yanına gidip durumu hakkında bilgi almasından sonra Amerikalı sanatçı önce sahne arkadaşlarının yardımı ile dışarı çıkarıldı, daha sonra ise Lincoln Center bahçesindeki ambulansa bindirilerek en yakın hastaneye kaldırıldı.

Esin Talınlı (Soprano), Ferda Yetişer (Mezzo-soprano), Şenol Talınlı (Tenor) ve Tuncay Kurtoğlu (Bas) tarafından seslendirilen ilahiler seyircilerden büyük alkış aldı. Kalabalık bir Amerikalı müzikseverin seyrettiği konser sonunda, kondüktör Rengim Gökmen ve koro kondüktörü Jonathan Griffith elele selamladıkları seyirciler tarafından ayakta uzun süre alkışlandı.

Yunus Emre Oratoryosu, 25 Nisan 2012 tarihinde Washington'da Baltimore Senfoni Orkestrası ve James Levine Müzik Okuluna ev sahipliği yapan Strathmore Music Center'da bir kez daha sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Etiketler : , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU