USA SABAH 20 Temmuz 2018 Cuma
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2012 Salı 16:56
  • Güncelleme saati: 17:04

"Türk Pasaportu" Columbia Üniversitesi'nde gösterildi

(USASABAH)

Eren Abdullahoğlu / NEW YORK

Bahçeşehir Üniversitesi'nin akademik danışmanlığında Tekfen Vakfı ve Türkiye Musevi Cemaati'nin sponsorluğunda çekilen bir umut yolculuğunun öyküsünü anlatan "Türk Pasaportu" adlı belgesel ABD'deki önemli üniversitelerde gösterilmeye devam ediyor.

Bundan 5 ay önce Harvard Üniversitesi'nde galası yapılan film, geçen ay New York Üniversite'sinde gösterilmişti. Filmin Columbia Üniversitesi'nde üçüncü kez seyirci ile buluştu.

New York Türk Kültür Merkezi (TCC) ve Columbia Üniversitesi'nde okuyan Türk öğrenci grubunun desteği ile Altschul Auditorium'da adlı salonda gösterime giren Türk Pasaportu'nu geniş bir davetli topluluğu izledi.

Katılımcılar arasında New York Türk Başkonsoloslu Levent Bilgen, Turkish Cultural Center Başkanı Zafer Akın, Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi Başkanı Ahmet Avcı, İsrail New York Başkonsolosluğu Basın sözcüsü Shahar Azani, New York Eyalet Milletvekili Steven H. Cymbrowitz, çok sayıda öğrenci ve davetli topluluğu vardı.


İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kahraman Türk diplomatlarının Avrupalı Yahudileri kurtarma hikâyesini anlatan film, Columbia Üniversitesi'ndeki gösteriminde izleyicilerden büyük beğeni kazandı. Gösterim sonrası Başkonsolos Levent Bilgen, yaptığı konuşmada " Türk diplomatların tarihte oynadıkları büyük role hepimiz bir daha şahit olduk. Çok gurur verici bir durum. Filmin izletilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

İsrail New York Başkonsolosluğu Basın Sözcüsü Shahar Azani ise Türk Pasaportu hakkındaki düşüncelerini ise şöyle anlattı: "Belgeselin tek kelimeyle harika. Belgeseli daha önce hiç duymamıştım. Birçok insan Türk diplomatların bu fedakârlıklarını da bilmiyor. Belgeselde izlediğimiz üzere diplomatlar çok sayıda Yahudi vatandaşın hayatını kurtarıyor. Diplomatlarla insanlar arasındaki irtibatın ne kadar kuvvetli olduğunu da şahit olduk. Belgesel filmi izlediğim zaman gurur duydum. Kuran-ı Kerim de zaten diyor ki "Bir insanın hayatını kurtarırsanız, bütün dünyayı kurtarmış olursunuz. Herkesin bu filmi seyretmesini tavsiye ediyorum."

New York Eyalet Milletvekili Steven H. Cymbrowitz ise belgeseli çok beğendiğini söyledi ve "temsil ettiğim insanlar arasında hem Yahudi hem de çok sayıda Türk vatandaşı var. Bu durum beni çok mutlu etti, bugünde filmde Türklerin Yahudiler için büyük fedakârlık yaptıklarını gördük. Bu filmin gösterilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

İsrail New York Başkonsolosluğu Basın Sözcüsü Shahar Azani

New York Eyalet Milletvekili Steven H. Cymbrowitz


Etiketler : ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU