USA SABAH 20 Temmuz 2018 Cuma
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2012 Salı 09:58
  • Güncelleme saati: 10:00

Departures bu kez New York Soho Film Festivali'nde

(USASABAH ve Ajanslar)

Ödüllü yönetmen Ali Yasin Akarçeşme`nin filmi "Departures" bu kez Uluslararası New York Soho Film Festivali`nde gösterilecek.


Geçtiğimiz aylarda New York Brownfish Film Festivali`nde "En İyi Drama", New York ITN Film Festivali`nde ise "En iyi Yönetmen" ödüllerine layık görülen; Türk yönetmen Ali Yasin Akarçeşme`nin DEPARTURES ( Kavuşma) adli filmi bu kez New York`un prestijli film festivallerinden biri olan New York Soho Uluslararası Film Festivali'nde gösterime girecek. (http://www.siffnyc.net )

Aralarinda Japonya, Ingiltere ve İspanya gibi cesitli ülkelerden 60'in üzerinde filmin gösterileceği Uluslararası New York Soho Film Festivali, 13 Nisan – 20 Nisan 2012 tarihleri arasında New York`un ünlü Sunshine Sinemalarında düzenlenecek. Akarçeşme`nin Departures adlı filmi ise 17 Nisan 2012 tarihinde saat 18:15'te gösterilerek, en İyi Kısa Film dalında yarışacak.

Akarçeşme` nin "Departures" , türkçe adıyla "Kavuşma" adli filmi, vize engelleri ve ekonomik zorluklar nedeniyle eşinden 10 sene ayrı kalmak zorunda kalan bir kadının Amerika`ya geliş hikayesini anlatıyor.

Özlem, heyecan ve birbirini kovalayan sürprizlerle ilerleyen film, türlü engeller yüzünden başka ülkelerde, sevdiklerinden ayrı yaşamak zorunda kalanların trajedisine ayna tutan bir gurbet hikayesi.

Amerikalı sinemaseverlerden büyük ilgi gören film, şu ana dek aralarında New Jersey Garden State Film Festivali, Pensilvanya New Hope Film Festivali, İspanya Rendenyard Film Festivali ve Buffalo Niagara Film Festivali`nin de bulunduğu 8 farklı festival tarafından seçilip, 2 ayrı dalda ödül kazanmış durumda.

13 yıldır Amerika`da yaşayan yönetmen Ali Yasin Akarçeşme, Philadelphia Temple Üniversitesi'nde TV ve Film prodüksiyonu dalında lisans eğitimini, New York School Of Visual Arts`da ise yönetmenlik üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Geçmişte çoğunlukla Televizyon Prodüksiyonu ve Belgesel alanında çalışmalar yapmış olan Akarçeşme, sinema dünyasının merkezlerinden biri sayılan New York`ta kısa ve uzun metrajlı film çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.


FESTİVAL BİLGİLERİ:
Soho International Film Festival- New York
Adres: Sunshine Cinemas (143 East Houston, New York City )
"Departures" filmi gösterimi: 17 Nisan 2012 , Saat: 18:15


Etiketler : , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU