USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 14 Nisan 2012 Cumartesi 16:03
  • Güncelleme saati: 16:07

ABD ünlü Müslüman aktörden özür diledi

(USASABAH)

Hindistanlı ünlü aktör Shah Rukh Khan'ı Perşembe günü haksız yere 90 dakika New York havalimanında alıkoyan ABD yönetimi özür diledi.

Özel uçağıyla geldiği ABD'de Yale Üniversitesi'nde bir konuşma yapacak olan Khan'a uygun görülen muamele Hindistan'ın diplomatik yolları kullanarak şikayette bulunmasına neden olmuştu.

Cuma günü bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı sözcüsü Mark Toner, "Bir hata sonucu ortaya çıkan uygunsuz durum dolayısıyla özür diliyoruz. Bir insani yardım görevlisi ve sanatçı olarak Khan'a saygı duyuyoruz" dedi. Benzer bir açıklama ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği tarafından da yapılmıştı.

Toner, "Khan'ın Müslüman olduğu için fişlendiği ve bu yüzden alıkonulduğuyla ilgili iddialar gerçeği yansıtmıyor. Havalimanlarından günde binlerce Müslüman yolcu geçiyor ve bunların hiçbiri alıkonulmuyor" şeklinde konuştu.

Khan daha önce 2009 yılında Newark havalimanında 2 saatliğine gözaltına alınmış, bu olay sonrasında ABD'de Müslüman bir Hintlinin maruz kaldığı ırkçı fişlemeyi konu olan "My Name is Khan" adlı bir film çekmişti.

46 yaşındaki yıldız Hindistan'ın en önemli film üretim merkezi Bollywood endüstrisinin öne çıkan isimlerinden biri.

Yale Üniversitesi'ndeki konuşmada söz konusu olaya da değinen Khan, "Evet, bu olay hep oluyor. Güzel bir şey. Ne zaman kendimi kibirli hissetsem Amerika'ya uçarım. Göçmenlik bürosundakiler yıldızlığı oracıkta bitirirler" dedi.

Etiketler : , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU