USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2012 Cuma 16:03
  • Güncelleme saati: 16:05

Keman sanatçısı Burcu Göker, Türkiye turnesine çıkıyor

(AA)

Keman Sanatçısı Burcu Göker, 2012 konserleri için Türkiye'ye geliyor. Göker, Türkiye turnesi kapsamında önümüzdeki ay 12 konser verecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dünya çapındaki müzik eleştirmenleri tarafından ''Kemanın Genç Divası'' olarak nitelendirilen ve akademik kariyerini Amerika'da sürdüren sanatçı Burcu Göker, bu yıl 11 üniversiteyi kapsayan bir programla Türkiye turnesi gerçekleştirecek.

2012 Türkiye turnesi için yeni bir repertuvar hazırlayan Göker'e konserlerinde, aynı zamanda eşi olan Amerikalı piyanist Eric Jenkins eşlik edecek.

Çalışmalarına 1998 yılında başlayan Göker'in 100'e yakın bestesi bulunuyor. Sanatçı, keman solistliğinin yanı sıra solo keman, solo piyano, yaylı sazlar, altılı orkestra, flüt-keman-piyano-çello dörtlüsü için de besteler yaptı.

Kariyerine Amerika'da devam ediyor olmasının bir Türk genci olduğu gerçeğini unutturmadığını ve her yıl Türkiye'ye geldiğini ifade eden Göker, yarısı üniversitelerde olmak üzere, bir ay içerisinde en az 10 konser verdiğini söyledi. Göker, Türkiye'nin birçok yerine müziğiyle insanlara ulaşma ve klasik müziği onu hiç tanımayan kişilerle tanıştırmaya çalıştığını belirtti.

Göker, sanatındaki başarısının sırrını iyi eğitim, disiplinli çalışma ve motive eden yakın çevre olduğu kadar, doğup büyüdüğü ve her yıl ziyaret ederek duygularını beslediği ''Türkiye'' olduğunu vurguluyor.

Mayıs ayında Türkiye turnesine çıkacak olan Göker'in konser programı şöyle:

4 Mayıs: Karşıyaka Opera Binası Konseri/İzmir
8 Mayıs: Trakya Üniversitesi/Edirne
10 Mayıs: Uludağ Üniversitesi/Bursa
15 Mayıs: Adnan Saygun Konser Salonu/İzmir
16 Mayıs: Dokuz Eylül Üniversitesi Masterclass çalışması/İzmir
17 Mayıs: Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Mötbe Kültür merkezi/İzmir
20 Mayıs: Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi/İstanbul
21 Mayıs: Yıldız Teknik Üniversitesi/İstanbul
24 Mayıs: Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Sahnesi/İstanbul
26 Mayıs: Işık Üniversitesi/İstanbul
28 Mayıs: 18 Mart Üniversitesi/Çanakkale
01 Haziran: Gazi Üniversitesi /Ankara

Etiketler : ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU