USA SABAH 13 Aralık 2018 Perşembe
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2012 Cuma 11:23
  • Güncelleme saati: 11:31

''Çiçeklerin Dilinde Çocuk Diyalogları'' New York Türkevi'nde!

(AA)

New York'ta yaşayan Türk çocuklarının resimlerinin de yer aldığı, ''Çiçeklerin Dilinde Çocuk Diyalogları'' adlı resim sergisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Türkevi'ndeki sergi salonunda açıldı.


New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen, daha önce de kentin prestijli sergi salonlarından Ana Tzarev Galerisi'nde New Yorklular'ın beğenisine sunulan serginin, Türkevi'nde açılması dolayısıyla resepsiyon verdiler.

Kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı resepsiyona Ana Tzarev Galerisi'nin Müdürü William Petroni, ''Dünya Halkları Konseyi''nin Başkanı Sherrill Kazan, sergide resimleri sergilenen Türk ve yabancı çocuklar da katıldı.

Resepsiyonda Petroni, Hırvat kökenli ressam Ana Tzarev'in çiçek temalı bir resmini Başkonsolos Bilgen'e hediye etti.

New York Başkonsolosluğu, Ana Tzarev Galerisi ve BM'ye akredite ''Dünya Halkları Konseyi'' adlı sivil toplum kuruluşu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik kapsamında Türk, Amerikalı, Meksikalı, Alman, Fransız, Brezilyalı ve Japon kökenli, yaşları 5-7 arasında değişen 20 çocuk, ''Çiçeklerin Dilinde Çocuk Diyalogları'' temasıyla Ana Tzarev'in resimlerinden esinlenerek ressamın adını taşıyan galeride Şubat ayında resim yapmış ve resimler Tzarev galerisinde sergilenmişti.

''Çiçeklerin Dilinde Çocukların Diyaloğu'' kapsamında düzenlenen ilk sergide, Aralık 2011 ayında Ana Tzarev'in, Santral İstanbul'da açtığı sergi sırasında Beyoğlu İlköğretim okulu çocuklarının yaptığı 20 resim yer almıştı.

Başkonsolosluktan verilen bilgiye göre, ABD dışında başka ülkelerde de sergilenmesi beklenen serginin sonbaharda Ankara'da Dışişleri Bakanlığı Sanat Galerisinde tekrarlanması için çalışmalar sürüyor.

Türkevi'ndeki sergi 24 Nisan'a dek görülebilecek.


Fotoğraf: TurkishNY

Etiketler : , , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU