USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 09 Nisan 2012 Pazartesi 10:54
  • Güncelleme saati: 11:19

Paul Auster'e kötü haber! İsrail bir yazarı daha yasakladı

(USASABAH)

Geçtiğimiz aylarda "Türkiye'de ifade özgürlüğü yok ama İsrail'de var" şeklinde bir iddiada bulunan Paul Auster'e İsrail içişleri bakanlığından üzücü bir haber geldi.


Daha önce pek çok düşünür ve sanatçıya yasak getiren İsrail son olarak Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass'ın İsrail'e girmesini yasakladı.

İçişleri Bakanı Eli Yishai, yaptığı açıklamada, yazdığı son şiirinde İsrail'i eleştiren 84 yaşındaki Nobel edebiyat ödüllü Grass'ın ülkeyi ziyaret etmesine yasak getirildiğini belirtti.

Yishai, ''Günter, yalan ve çarpık eserlerini yaymaya devam etmek istiyorsa bunu izleyici desteği bulacağı İran'dan yapmasını tavsiye ediyorum'' dedi.

Günter Grass, nükleer gücü olan bir İsrail'in dünya barışını tehdit ettiğini belirten ve hem İsrail'in, hem İran'ın nükleer tesislerinin denetlenmesi çağrısında bulunan ''Was gesagt werden muss'' (Söylenmesi gereken söylenmeli) adlı şiirini geçen hafta yayımlamıştı.

İsrail'e Almanya'dan eleştiri

Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Volker Beck, İsrail'in, Nobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar Günter Grass'a ülkeye girme yasağı getirmesini eleştirdi.

Beck, "Handelsblatt Online" adlı internet sayfasına yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin Grass'a getirdiği ülkeye girme yasağını abartılı ve hatalı bulduğunu belirterek, "Bu, demokratik açıdan akıllıca değil. Bu konunun yeniden düşünülmesini ümit ediyorum" ifadesini kullandı.

Nobel Ödüllü Günter Grass ne demişti?

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman entellektuel, roman yazarı ve şair Günter Grass, bir şiir yazarak İsrail'in nükleer savaş planlarına Almanya'nın nükleer silahla donanabilecek savaş denizaltıları sevkiyatı ile desteklemesini ve İsrail'in İran'a karşı sürdürdüğü savaşçı tutumu sert bir dille eleştirmişti.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesinde, 'Söylenmesi gereken söylenmeli' başlığıyla yayımlanan şiirde Grass şöyle diyor;

Nükleer güç İsrail, bu tavırlarıyla zaten kırılgan haldeki dünya barışını tehdit ediyor
'Niçin şimdi bunları söylüyorum, Yaşlanmış bir halde ve son mürekkebimle:
Çünkü yarın çok geç olacağından bunun simdi söylenmesi gerekiyor;

Etiketler : ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU