USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 03 Nisan 2012 Salı 17:16
  • Güncelleme saati: 17:17

Ünlü Amerikalı ressam Hunt Slonem İstanbul'da!

(AA)

Kırk yıldır stüdyosunda kuşlarla yaşayan ve resimlerinde kuş imgesini yoğun olarak kullanan, soyut dışavurumcu akımın çağdaş temsilcilerinden olarak kabul edilen Amerikalı Ressam Hunt Slonem'in ''Tüy Oyunu Bölüm II'' adlı sergisi, 5 Nisan Perşembe günü Mabeyn Gallery'de açılacak


Serginin açılışı öncesinde gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Slonem, stüdyosunda serbestçe dolaşan 70 tropikal papağanla birlikte yaşadığını ve şimdiye kadar 150 tropikal kuşu da hayvanat bahçesine bağışladığını söyledi.

Slonem, 1980'lerin ortalarında aziz portreleri çizdiğini, yaptığı aziz portrelerinin bazılarının etrafını kuşlarla bezediğini belirterek, kamusal alanlardaki sanat projeleri üzerinde de çalıştığını ifade etti.

Sanatında genellikle ''spiritüel'' temalar kullandığını ifade eden Slonem, kuşları da insan ruhunun sembolü olarak kullandığını kaydetti. Resim yapmayı kutsal bir misyon olarak gördüğünü belirten Slonem, resmin, insanın varoluşundan bu yana bir ihtiyaç olarak var olduğunu anlatarak, sanatta yeni teknolojilerin kullanımına da karşı olmadığını söyledi.

Slonem, egzotikliği ''kişinin dünyasının dışında olan, bilinmeyen'' şeklinde tanımlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kuşların da bilinmeyen olduğunu düşünüyorum. Bana ilham veren şey kuşlardır, doğadır. Önce 'tucan' kuşlarının resmini yapmaya başladım. 3-4 tür olduğunu sanıyordum. 60'ın üzerinde çeşit olduğunu öğrendim. Bir ara evimde 16 tucan'ım vardı. Sonra yaptığım figürleri tekrarlamaya başladım. Bu, bir fikrim olmamasından kaynaklanmıyor. Aynı figürleri tekrarlamanın bir dua olduğunu düşünüyorum.''

''İstanbul'un ruhani açıdan da enerjisi çok kuvvetli''

Sanatındaki temel çizgileri, Hindistan'a giderek bir ''ashram''da yaşadığı inziva günlerinde keşfettiğini aktaran Slonem, Çin takvimine göre tavşan yılında doğduğunu öğrendiğinden itibaren tavşan resimleri de çizmeye başladığını kaydetti.

Slonem, egzotik, oryantalist ve özellikle 19. yüzyıla ait çalışmaları beğendiğini dile getiren Slonem, ilk kez geldiği İstanbul'u da çok egzotik bulduğunu ve dünyanın birkaç harika şehrinden biri olarak gördüğünü anlatarak, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı'ndaki mücevherlerin ilgisini çok çektiğini ifade etti.
Büyükannesinin de İstanbul'da doğduğunu dile getiren Slonem, ''Sadece tarihi açıdan değil, İstanbul'un ruhani açıdan da enerjisinin çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum'' dedi.

''Medyum seanslarında, Lincoln'den gelen mesaj üzerine güvercinler çizdim''

Medyumu Lena Faith'in yardımı ile ABD'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln ve eşi Mary Todd Lincoln'ün dünyalarına yaptığı yolculuğu da tuvaline taşıyan Hunt Slonem, bu deneyimini şöyle anlattı:
''Zor bir hayat geçiren Mary Todd Lincoln'ün resimlerini yapıyordum. Lena Faith ile seanslarımızdan birinde, Lincoln bir mesaj iletti ve güvercin resimleri yapmamı istedi. Bunun üzerine yaptığım ilk resme 'Barış Planı' ismini verdim. Başka bir medyumla yaptığımız seanslar sonucunda da aktör Rudolf Valentino'nun resmini yaptım.''

Resimleri için eski çerçeveleri kullanmayı sevdiğini belirten Slonem, bunlar için eskici dükkanlarını gezdiğini, İstanbul'da gezdiği yerlerde de çok hoş çerçeveler gördüğünü aktardı.

Slonem, günümüzde ressamların para kazanmalarını sağlayan çalışmalara olumsuz bakmadığını vurgulayarak, üçüklüğünde bir şatoya sahip olan ve o şatoyu resimlerle dolduran Picasso'nun kendisini çok etkilediğini söyledi.

Türkiye'den ressamların da bazı çalışmalarını takip ettiğini belirten Slonem, ''ABD'de, uluslararası düzeyde Türk sanatçıların şovlarını yapmak lazım'' dedi. Slonem, Türkiye'de beğendiği ressamları ise Orhan Peker, Selma Gürbüz, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz olarak sıraladı.

Hunt Slonem kimdir?

Aralarında Smithsonian Enstitüsü, New York Metropolitan, Guggenheim Müzesi'nin sayılabileceği dünya çapında 80'in üzerinde müzenin koleksiyonunda eserleri yer alan Hunt Slonem, şimdiye kadar 200'ün üzerinde kişisel sergi açtı.

Çok erken yaşlarında Hawai'ye seyahat eden ve daha sonra öğrenci değişim programı ile uzun yıllar Nikaragua'da yaşayan Slonem, ''National Endowment for the Art Grant in Painting'' ve ''Mac Dowell Fellowship'' ödüllerini kazandı.

Slonem'in eserlerinde, renklerin canlılığı ve çeşitliliği ile tekrarlanan figürler dikkati çekiyor.

Maymunların koruyucu kimliği olduğunu, kuşların geleceği, kelebeklerin ise ruh ve uzun ömrü ifade ettiğini düşünen Slonem, maymunlar, kuşlar, kelebekler ve tavşanları tuvaline taşıyor.

Heykel sanatı ile de ilgilenen sanatçı, bazen mozaik bazen de tahta ile çalışıyor ve heykellerinde ''tucan'' kuşlarını kullanıyor.

Beşiktaş'taki Mabeyn Gallery'de 5 Nisan Perşembe günü açılışı yapılacak sergi, 27 Nisan Cuma gününe kadar gezilebilecek.

Etiketler : , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU