USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 13 Mart 2012 Salı 13:33
  • Güncelleme saati: 14:27

Salman Rüşdi: "ABD Adalet Bakanlığı kitap dünyasını yok etmek istiyor"

(USASABAH)

ABD Adalet Bakanlığı'nın elektronik kitap piyasasında haksız fiyat yükseltme ve kartelleşme gerekçesiyle başta Apple olmak üzere pek çok yayıncıya dava açacak.

Söz konusu yayıncılar arasında Penguin, Simon & Schuster, Hachette Book Group, Macmillan ve HarperCollins de bulunuyor.

Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi dün Twitter'dan yaptığı açıklamada bu tür bir davanın kitap dünyasının sonunu getireceğini söyledi.

"Görünen o ki Adalet Bakanlığı kitap dünyasını yok etmek istiyor."

Apple'ın 2010 yılında iPad'i satışa sunmasından sonra Steve Jobs tarafından gündeme getirilen ve "Ajans Modeli" olarak değerlendirilen satış şekli Adalet Bakanlığı tarafından sorunlu görünüyor.

Bu sisteme göre kitap fiyatlarını yayıncılar kendileri belirliyor ve elde ettikleri gelirin %30'unu Apple'a veriyorlar. Böylelikle kitap satış fiyatını kitabın satıldığı internet sitesi belirleyemiyor. Apple elde ettiği yüksek karlar dolayısıyla sisteme destek verirken, kitap satış rakamlarını kendi belirleyen Amazon bu sisteme uzun süredir karşı çıkıyor. Ajans Modeli aracı şirketleri ortadan kaldırdığı ve genel olarak fiyatları tüketici aleyhine yükselttiği için Avrupa Birliği soruşturmasına maruz kalmış durumda.

Apple'ı örnek alan yayıncılar ise benzer bir modeli hayata geçirmekle uğraşıyor. Bu durum tüketici lehine indirimler yapmasıyla bilinen Amazon gibi aracı siteleri zor durumda bırakıyor.

Avukat ve çok satan kitapların yazarı Scott Turow Ajans Modeli'nin faydaları olduğunu savunuyor.

"Herhangi bir rasyonel yazar Apple'ın teklifini kabul eder. Amazon uçuk indirimleriyle kitap satış piyasasını öldürüyor, kitapevlerinin kapılarını açık tutmalarına engel oluyor. Yayıncıları gerçekten pek bir seçeneği yok. Ya ajans modeline geçecekler ya da Amazon'ın işlerini ellerinden almalarına seyirci kalacaklar."

Etiketler : , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU