USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 01 Aralık 2011 Perşembe 16:45
  • Güncelleme saati: 18:48

2011 yılının kelimesi seçildi!

(USASABAH)

İnternetin en çok tıklanan sitelerinden biri olan Dictionary.com'da çalışan editörler ve dil bilimciler 2011 yılının kelimesini seçti: "Tergiversate"

"Bir olaya, nedene ya da gelişmeye bağlı olarak bir konu hakkındaki fikrini ya da tavrını hızlıca değiştirmek" manasına gelen Tergiversate 2011 yılında ABD'nin ve dünyanın genel psikolojisini çok iyi anlatıyor.

Bu yıl içerisinde on yıllardır başlarındaki diktatörlere karşı oldukça cılız tepkiler gösteren Araplar kısa bir sürede Ortadoğu'da büyük bir değişiklik gerçekleştirdiler. Avrupa ve ABD'de bir anda gençlik olayları patlak verdi ve Wall Street eylemcileri dünyanın gündemine girdi. Euro bölgesinde yaşanan kriz ise halk oyuyla seçilen liderlerin kısa sürede üzerlerinin çizilmesine neden oldu.

Özellikle ABD'de seçmen tercihlerinin ve borsanın tepkisinin hızlıca değişmesi bu kelimenin neden bu ülke için de ideal olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl BM'de yaptığı konuşmada Filistin'in devlet olmasını isteyen fakat bu yıl BM'de tam tersi bir tavır alan ABD Başkanı Obama'nın da bu kelimenin seçiminde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

Kökeni Latinceye dayanan kelimenin orijinal manası "birine sırtını dönmek." Çok fazla anılmayan bu kelime en son The Times of London tarafından borsanın tepkisini tanımlamak için kullanılmıştı.

Etiketler :

röportaj arşiv
HAVA DURUMU