USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 24 Kasım 2011 Perşembe 15:10
  • Güncelleme saati: 15:31

Türk Pasaportu Harvard'ta büyük beğeni topladı

(USASABAH)

Enes Özdil / BOSTON

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kahraman Türk diplomatlarının Avrupalı Yahudileri kurtarma hikâyesini anlatan "Türk Pasaportu" adlı belgesel filmin Amerika Galası dün gece Harvard Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.


Harvard Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği (TSA) ve Dünya Üniversite Gençliği Platformu'nun çalışmalarıyla gösterilen film, Amerikan sinemaseverlerin büyük ilgisini çekti. Harvard Üniversitesi'nin Sanders Salonu'nda gösterilen filmi birçok farklı dinden ve kültürden sinemasever hep beraber izledi.

Gösterim sonrası tarihi salondan çıkan izleyiciler, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde devlet yöneticilerinin gayrimüslimlere hazırladıkları hoşgörü ve barış içerikli fermanların sergisini gezdi. Gösterim filmin prodüktörlerinden Güneş Çelikcan, Turkish Passport belgeselinin yakın dönem Türk tarihine ışık tutan bir belge niteliğinde olduğunu vurgulayarak Harvard üniversitesinde bu yapımın gösterilmesinin önemine dikkat çekti.

Film Lucerne Uluslararası Film Festivali'nde "Show Case" seçilmişti. Türk Pasaportu aynı zamanda 64. Cannes Film Festivali'nde de büyük ilgi görmüştü. 2. Dünya Savaşı günlerinde toplama kamplarına gönderilecek olan Yahudileri kurtarmak isteyen Türk diplomatlar kendi hayatlarını hiçe sayarak başta Fransa'da olmak üzere tüm Avrupa'da yaşayan yüzlerce Yahudi'ye Türk Pasaportu vermişti. Bu sayede yüzlerce Yahudi ölmekten kurtarılmıştı.


Etiketler : , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU