USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 10:49
  • Güncelleme saati: 11:01

"Türk Pasaportu"nun ABD Galası Harvard'ta!

(USASABAH)

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kahraman Türk diplomatlarının Avrupalı Yahudileri kurtarma hikayesini anlatan "Türk Pasaportu" adlı belgesel filmin Amerika Galası 22 Kasım'da, Harvard Üniversitesi Sanders Salonu'nda gerçekleştirilecek.


Harvard Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği (TSA) ve Dünya Üniversite Gençliği Platformu'nun çalışmalarıyla gösterilecek olan film, Lucerne Uluslararası Film Festivali'nde "Show Case" seçilmişti. Türk Pasaportu aynı zamanda 64. Cannes Film Festivali'nde de büyük ilgi görmüştü.

2. Dünya Savaşı günlerinde toplama kamplarına gönderilecek olan Yahudileri kurtarmak isteyen Türk diplomatlar kendi hayatlarını hiçe sayarak başta Fransa'da olmak üzere tüm Avrupa'da yaşayan yüzlerce Yahudiye Türk Pasaportu vermişti. Bu sayede yüzlerce Yahudi ölmekten kurtarılmıştı.

Film, Dünya Üniversite Gençliği Platformu tarafından da 60 ülke başkentinde yapılacak galalarla tanıtılacak ve ayrıca dünya genelinde17.600 üniversitenin sinema klübü ve kütüphanelerinin arşivlerine eklenecek.

Türk Pasaportu Filminin dünyanın önde gelen üniversitelerinde yapılacak bu ilk gala programına, 22 Kasım 2011 tarihinde evsahipliği yapacak Harvard Üniversitesi'nde, özel gösterimin yanısıra Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde devlet yöneticilerinin gayrimüslimlere hazırladıkları hoşgörü ve barış içerikli fermanların sergisi de gerçekleştirilecek.


Etiketler : , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU