USA SABAH 23 Mart 2019 Cumartesi
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 12 Kasım 2011 Cumartesi 14:45
  • Güncelleme saati: 16:34

Coelho video ödülünü kazanan Raif Kurt: "Sanat teknolojiyle başka bir boyut kazandı"

(USASABAH)

Suzan Batmankaya / Los Angeles

Birçoğumuz onu Dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho'nun Facebook hesabında yeni kitabı Aleph için 5 milyon takipçisiyle düzenlemiş olduğu video yarışmasından hatırlayabiliriz.

Yarışmayı kazanan bir Türk olarak hem Dünya hem de Türk basınında geniş yer buldu. Bu yarışmadan sonra ulaşılması zor bir kitle onu takip etmeye başladı. O şimdi Amerika'da yaşıyor.

Hangar İstanbul'un kurucusu sanatçı Raif Kurt'la Melekler şehri Los Angeles' ta bir araya geldik. Projeleri, sanata olan tutkusu, Türkiye'de sanata olan bakışı ve Amerika'ya geliş sebebini konuştuk.

Ne kadar zamandır buradasınız?

Yaklaşık 6 ay oluyor buraya geleli. Uzun zamandır kafamda sanatımı Uluslararası platforma taşımak vardı. Sadece doğru anı bekliyordum.

Şu andaki projeleriniz neler? Amerika'ya gelişinizden sonra sektördeki kişilerle görüşme şansınız oldu mu?

Şu anda üzerinde çalıştığımız bir kısa metrajlı film var. Bu zaten Amerika'da sektörde olan bazı kişilerle olacak. Ama sonuçlanmadan üzerinde fazla konuşmak istemem. Burada gerçekleştirilen alanımızdaki davet ve organizasyonlarda mümkün olduğunca yer edinmeye özen gösteriyorum.

Yarışmadan sonra basının ilgisi üzerinizdeydi, sizinle iletişme geçmek isteyen, destek olmak isteyen kurumlar, firmalar oldu mu?

Bizim eksikliğimiz bu aslında, sanatçılara destek olmak… Ben bugün bir şirketin sponsorluğunda, kullanılan en kaliteli ekipmanla Dünya üzerindeki 200.000 kişinin katılımcı olduğu bir yarışmada birinci oldum. Dünyaca ünlü sanatçıların arkasında büyük markalar var. Onların destekleriyle en yeni teknikleri, en iyi ekipmanları ve ekibi kullanıp uluslar arası çaptaki yarışmalara katılıyorlar. Sanata katkı bu şekilde de olmalı. Bugün bir çok marka Dünya standartlarındaki bir Türk sanatçıya rahatlıkla senelik sponsor olabilir. Bu bizi ileriye taşır. Bir firma reklam bütçesinin binde biriyle uluslar arası çaptaki sanatçılara vereceği destekle kendi markasını da ölümsüzleştirebilir.

Bir sanatçı olarak kendinizi diğerlerinden ne açıdan farklı görüyorsunuz?

Sanat benim için bir tutku ve kendini ifade ediş şekli. Her insan kendini farklı yollarla ifade edebilir. Bir yazıyla, bir resimle, bir fotoğrafla. Ben kendimi fotoğraf çekerek, yağlı boya tablo yaparak ifade ediyorum. Şu dönemde sanat başka bir boyuta geçti. Teknolojiyle farklı bir boyut kazandı. Ben de kendi alanımdaki gelişmeleri yakından takip ediyorum.

(Raif Kurt'un "Walt Disney Rüyası" adlı çalışması sağda) Bugün bir iletişim ağında bir tıkla milyonlarca insana ulaşabilmek mümkün. Teknoloji öyle bir hal aldı ki her gün işimizde yeni bir teknik, yeni bir program ekleniyor. Önemli olan bunlara anlam katabilmek.


Bugün Cennet gibi bir yerin fotoğraf karesi bir fotoğrafçının çalışmasıyla asla olmak istemeyeceğiniz bir yer haline gelebilir. Kareye anlam katmak, perspektif kazandırmak. Bizim işimiz bu. ABD için Fotoğrafçılık ve video tasarımı alanında teknolojinin yaratıcıları diyebiliriz aslında. Ellerinde doneler fazla olunca da kendi kahramanlarını yaratıyorlar.

Kendi alanınızdaki sanatçılara destek olmak için kurduğunuz Hangar İstanbul'un oluşumunu ve şu andaki durumunu anlatır mısınız ?

Hangar İstanbul ortağımla birlikte halen yürütme olduğumuz bir sanat projesi. Türkiye'de özgün işler yapmak isteyen birçok yaratıcı genç var. Ama yaptıkları işleri ortaya koyacakları bir alanın eksikliği vardı. Bu fikirle ortaya çıktı. Yeni fikirler üretmek, özgün çalışmalar yapmak. Paylaşmak ve üretmek… Çalışmalarımızı internet sitemizden de güncel olarak takip edebilirsiniz.

Fotoğraflarınız ünlü bir markanın katolog çekimleri kadar parıltılı. Moda firmalarından teklif aldınız mı?

Sanatımı hiçbir zaman bir ticari kurumun arkasında kısıtlamak istemedim. Yaratıcılığımızı özgürlüğümüzle kazanıyoruz. Bu yüzden gelen bazı teklifleri de kabul etmedim. Kalıplara tamamen karşıyım. Sanatı ve sanatçıyı kalıpların içine koyamazsınız. Böyle bir şey olacaksa bile sanatçı özgür bırakılmalı.

Türkiye'de sanatın durumu hakkına ne düşünüyorsunuz?

Ben bugün sergi açıp gelecek 200 kişi yerine, kendi sosyal ağımda yayınladığım çalışmamın milyonlara ulaşmasıyla ilgileniyorum. Çünkü mümkün olan en fazla kitleye yaymak istiyorum. Sanat topluma yayılmalı, sanat sokağa taşmalı. Sadece sergilerde ve belli bir kesimin elinde olmamalı. İşimizin en büyük hedefi paylaşmaktır. Özellikle Türkiye'de büyük bir kapasite görüyorum. Ülkemizde müthiş bir coşku ve istek var. Sadece destek olunmalı.

Gelmek istediğiniz nokta nedir? Kendinizi ileride nerede görüyorsunuz?

Tek amacım üretmek. Kendimi ifade ediş şeklimi her geçen gün yeniliyorum. Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız o alandaki mükemmeliyetinizde o kadar artar. Zamanlamaya çok inanan bir insanım. Eğer doğru noktadaysanız sizleri doğru insanlar buluyor. Evrenin uyumuna inanıyorum. Yapmak istediklerimi kısıtlamıyorum. Sadece çalışmak, üretmek ve hiç durmamak. Özellikle yeni gelenlere destek olmak. Bu noktadan sonra her şey evrenin dansına kalmış. Siz sadece başlayın yeter.

Yola yeni çıkan gençlere tavsiyeniz nedir ?

Yeni başlayanlara tavsiyem gelişiminizi durdurmayın ve kendinizi kısıtlamayın. Yaratıcılık çok önemli. Kişi kendi sınırlarını zorlamalı. Sadece devam edin, sadece başlayın gerisi mutlaka gelir.

Coelho Ödülü'nü kazanan video:

Etiketler : , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU