USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 18 Ekim 2011 Salı 16:15
  • Güncelleme saati: 16:31

Amazon yayınevlerinin sonunu hazırlıyor!

(USASABAH)

Kitap mağazalarının korkulu rüyası haline gelen Amazon.com şimdi de yayınevlerini zorlayacak bir adım atıyor.


Yazarların kitaplarını yayınevlerine vermeden, kendi kendilerine basmalarını teşvik eden Amazon bu Sonbahar'da bu şekilde hazırlanmış 122 kitabı satışa sunuyor.

Söz konusu projeyi eski bir yayıncı olan Laurance Kirshbaum yürütüyor. Kirshbaum Amazon.com adına yazarların yayıncılığını üstleniyor. Yönetmen Penny Marshall'la anı kitabı için bir anlaşma imzalayan Kirshbaum'un 800 bin dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor.

Amazon'un söz konusu adımı yayıncıların paniğe sevk edebilir.

E-kitap yayıncısı Richard Curtis, "Eğer bir kitapeviniz varsa Amazon bir süredir sizinle rekabet ediyor demektir. Eğer yayıncıysanız bir gün kalkarsınız ve sizinle de rekabet içinde olduğunu görürsünüz. Eğer dağıtımcıysanız Amazon belki öğle yemeğinizi çalıyor olabilir çünkü onlara doğrudan kitaplarını basma ve sizi aradan çıkarma hakkı sunuyor" diyor.

"Bu eski bir stratejidir. Böl ve parçala."

Amazon yöneticileri şu an bu iş için ne kadar editör tuttuklarını ve ne kadar kişiyi istihdam ettiklerini söylemiyor.

Amazon'a göre yayıncılık dünyasında yapılan bir devrimle artık sadece okuyucular ve yazıcılar var. Geri kalan herkes Amazon'un yeni yöntemiyle aradan çıkmış olacak.

Çok sıkı bir şekilde tutulan Nielsen BookScan satış veritabanına yazarlar için erişim sağlayan Amazon, bu sayede yazarların okuyucuların neye tepki gösterdiğini, kitaplarının an ve an nerede ve ne kadar sattığını görmelerini sağlıyor.

Bu sistem sayesinde anlaşılmaz bir Alman tarih romanı olan "The Hangman's Daughter" Almanca'dan İngilizce'ye çevrildi ve çok satanlar arasına girdi. Kitap şu ana dek 250 bin adet sattı.

Etiketler : ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU