USA SABAH 17 Kasım 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Eylül 2018 Cuma 00:45
  • Güncelleme saati: 00:45

Trump: Çin ile ticaret anlaşması yapmaya hazır değilim

ABD Başkanı Donald Trump ABD'nin, Çin ile ticaret alanında yaşanan anlaşmazlıkları çözmeye henüz yaklaşmadaığını, ancak Çin ile müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin, birbirlerinden ithal ettiği 50'şer milyar dolar tutarında ürüne gümrük vergisi getirdiler. Trump, şimdi Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarında ürüne daha gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor.

Trump dün Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çin ile görüşmelerimizde çok başarılı olduk ancak onların arzu ettiği anlaşmaya biz hazır değiliz" dedi. Trump herhangi bir ayrıntı vermedi.

"GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ AMA..."

Trump, "Çin ile görüşmeye devam edeceğiz. Başkan Xi (Jinping'e)) büyük saygı duyuyorum... Ama şu anda böyle bir anlaşma yapamayız" dedi.

ABD Beijing'den Çin piyasasını ABD'li şirketlere daha fazla açmasını, Amerikan şirketlerin fikri mülkiyet haklarını korumasını, Çinli sanayi şirketlerine uyguladığı sübvansiyonları durdurmasını ve iki ülke arasında ABD aleyhine 375 milyar dolarlık dış ticaret açığını azaltmasını istiyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU