USA SABAH 20 Mart 2019 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 12 Nisan 2018 Perşembe 02:19
  • Güncelleme saati: 02:19

'Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya'

Rusya'ya karşı flaş açıklamada bulunan Donald Trump Twitter adresinden yaptığı paylaşımda "Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya" ifadesini kullandı. Bu açıklamanın ardından dolarda yükselişe geçerek tarihi rekora imza attı. Öte yandan Rusya'dan da ABD'nin açıklamalarına jet bir cevap geldi. Moskova Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Füzeler teröristlere doğru uçuyor olmalı" denildi. Başkan Trump, ilk paylaşımından yaklaşık 40 dk sonra bir paylaşım daha yaptı. Daha ılımlı bir ifade kullanan Trump bu kez "Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için neden yok. Rusya'nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanmayı durdurun" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Lübnan Büyükelçisi'nin yaptığı 'Suriye'ye atılacak ABD füzelerini vururuz' açıklamasından sonra ABD Başkanı Donald Trump twitter'da yaptığı paylaşımda Suriye'de atılan tüm füzeleri düşüreceklerini söyledi ve "Hazır ol Rusya, çünkü füzelerimiz güzel ve yeni ve 'akıllı' bir şekilde gelecek. Kendi insanlarını öldüren ve bundan keyif alan hayvanla ortak olmamalısınız" dedi.

TRUMP TWİTTER'DAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU: TÜM MİLLETLER BİRLİKTE ÇALIŞMALI

Trump Twitter'dan yaptığı diğer paylaşımda "Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için neden yok. Rusya'nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanmayı durdurun" ifadesini kullandı.

Trump'tan flaş Suriye açıklaması: Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya

AÇIKLAMA SONRASI DOLARDA YÜKSELİŞ

Bu açıklamanın ardından döviz piyasası da olumsuz yönde etkilendi. Dolar 4.17 lirayı da aşarak 4.1723 liralık yeni tarihi rekor düzeye tırmandı.

RUSYA'DAN JET CEVAP

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'ye atacaklarını duyurduğu akıllı füzelerin hükümet güçlerine doğru değil teröristlere doğru uçması gerektiğini savunarak, "Müfettişler şimdi akıllı füzelerin kimyasal uygulamaların tüm kanıtlarını yok edeceği konusunda uyarıldılar mı? Ya da tüm düşünce, provokasyonun izlerini akıllı füzelerle hızla örtmek ve uluslararası müfettişlerin delil olarak hiçbir şeyi aramamaları için mi?" açıklamasını yaptı. Zaharova, Trump'ın ifadeleriyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Zaharova, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Akıllı füzelerin, teröristlere doğru uçması gerekiyor, topraklarında birkaç yıldır uluslararası terörizmle mücadele eden meşru hükümete değil. Evet, bu arada ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW) müfettişleri şimdi akıllı füzelerin kimyasal uygulamaların tüm kanıtlarını yok edeceği konusunda uyarıldılar mı? Ya da tüm düşünce, provokasyonun izlerini akıllı füzelerle hızla örtmek ve uluslararası müfettişlerin delil olarak hiç bir şeyi aramamaları için mi?"

Donald Trump son attığı tweetle Rusya ile yaşanan sorunun Rusya'nın sahte ve bozuk araştırmalarından kaynaklandığını ve Obama için çalışan kişilerden kaynaklandığını dile getirdi. Trump tweetine Mueller herkesle çatışmıştı. Hile yok, bu yüzden deliriyorlar diye devam etti.

KİMYASAL SALDIRIDA 78 SİVİL HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Esed rejimi, başkent Şam'daki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 7 Nisan'da kimyasal silah kullanmış, 78 sivil ölmüştü.

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) BM içinde katliamın soruşturulması ve sorumlularının belirlenmesi için mekanizma kurulmasını öneren tasarı sunmuş ancak Rusya veto etmişti.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nick Haley, "BMGK harekete geçse de geçmese de ABD, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına cevap verecek." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da Esed rejimine karşı askeri seçenek de dahil tüm ihtimallerin masada olduğunu ve eğer saldırıda sorumluluk payı varsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de "bedel ödeyeceğini" dile getirmişti.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU