USA SABAH 20 Mart 2019 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Nisan 2018 Salı 19:42
  • Güncelleme saati: 19:43

Trump: Suriye kararımızı en geç 48 saat içinde vereceğiz

Esad rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanması nedeniyle askeri seçeneklerin masada olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Trump, "24-48 saat içinde kararımızı vereceğiz" dedi.

Suriye'de rejimin gerçekleştirdiği kimyasal saldırıyla ilgili art arda sert açıklamalar geliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada Esad'ı "hayvan" olarak tanımlamış ve saldırının sorumlularının ağır bedel ödeyeceğini belirtmişti.

Trump dün Beyaz Saray'daki kabine toplantısında soruları yanıtladı. Saldırıyı "barbarca" şeklinde niteleyen ve hayatını kaybeden sivillerin görüntülerinin herkesin içini burktuğunu kaydeden Trump, "Ordumuzla ve diğer ilgili kişilerle görüşüyoruz.

"BUNUN OLMASINA İZİN VERİLEMEZ"

Bu, insanlıkla ilgili bir durum; bunun olmasına izin verilemez. Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde (bu konuyla ilgili) ana kararımızı vereceğiz" diye konuştu. Sözlerinin devamında bu tür katliamların bir daha yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Trump, çok kısa süre içinde, hatta belki de gün bitmeden bir karara varabileceklerini söyledi.

"HİÇBİR SEÇENEK MASANIN DIŞINDA DEĞİL"

Askeri seçeneklerin masada olup olmadığıyla ilgili soruya, "Hiçbir seçenek masanın dışında değil" diye cevap veren Trump, saldırının sorumlularıyla ilgili olarak da, "Eğer Rusya, Suriye, İran ya da hepsi beraberse bunu göreceğiz ve cevapları yakında öğreneceğiz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de saldırıdan dolayı sorumluluk taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya cevap veren Trump, "Olabilir. Herkes bir bedel ödeyecek. O da ödeyecek, herkes ödeyecek" diye konuştu. Suriye, Rusya ve İran'ın saldırıdan sorumlu olmadıklarını söylediklerini dile getiren Trump, kendisinin fail veya failler konusunda fazla şüphesinin olmadığını ifade etti.

ABD ve Fransa'nın ardından İngiltere de kimyasal saldırının kanıtlanması halinde harekete geçeceklerini duyurdu.

Beşar Esad rejiminin, abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında ölen sivillerin sayısı 78'e yükseldi.

BMGK KARARI OLMASA DA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) de saldırıyı görüşmek üzere dün akşam toplandı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "BMGK kararları ne olursa olsun, Suriye'deki kimyasal silah saldırılarına yanıt vereceğiz" dedi. Rusya ise ABD saldırısının ağır sonuçları olacağı uyarısını tekrarladı.

ABD'li kaynakların sinir gazı kullanıldığını açıklamasına karşın, Rusya Savunma Bakanlığı Doğu Guta'da herhangi bir kimyasal saldırı bulgusuna rastlanmadığını bildirdi. Açıklamada, yaralılarda kimyasal zehirlenme izi olmadığı da iddia edildi.

Öte yandan Tomahawk füzeleri taşıyan ve Güney Kıbrıs'tan Suriye'ye doğru yola çıkan ABD destroyeri Donald Cook'un, Rus savaş uçaklarınca 4 defa alçak uçuşla taciz edildiği öne sürüldü.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU