USA SABAH 16 Ocak 2019 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Şubat 2018 Cuma 02:02
  • Güncelleme saati: 02:03

Pelosi, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmayla rekor kırdı

Demokrat Partili Pelosi, Kongre’de göçmen çocukları hakkında sekiz saati aşkın bir konuşma yaparak Kongre'de en uzun konuşma rekorunu kırdı.

ABD Kongresinin alt kanadı olan Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, Kongre'de sekiz saati aşkın konuşma yaparak bir rekora imza attı.

Pelosi'nin ABD'ye yasa dışı yollarla gelmiş göçmen çocuklarının korunmasını düzenleyen "Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem" (DACA) programını savunan konuşması 8 saat 7 dakika sürdü.

BAŞARI HİKAYELERİNİ ANLATTI

Pelosi, konuşmasında DACA programı sayesinde ABD'de iş bulan insanların başarı hikayelerini anlattı. Ardından Pelosi'ye bir not verilerek, Kongre'de yapılan en uzun süre konuşma rekorunu kırdığı iletildi.

Bu not üzerine ise Pelosi, "Kongre tarihçileri, 1909 yılından bu yana Kongre'de en uzun konuşmayı benim yaptığımı söylediler." ifadesini kullandı.

Pelosi'nin konuşmasına Kongre'deki Demokrat Partililer genel olarak olumlu tepkiler verirken Demokrat Partinin Illinois Temsilcisi Luis Gutierrez "umarım Cumhuriyetçiler karşısında da güçlü durmaya devam edebilir." dedi.

"MÜHİM OLAN CUMHURİYETÇİLERİN BASKILARINA RAĞMEN PRENSİPLERİNE SAHİP ÇIKMASIDIR"

Gutierrez, basına yaptığı açıklamada, "Pelosi'nin olumlu yaklaşımlarını gördük. Bu kendisi için çok iyi. Konuşması da harikaydı. Fakat mühim olan Cumhuriyetçilerin baskılarına rağmen prensiplerine sahip çıkmasıdır." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Eylül ayında, DACA programını 6 ay içerisinde sona erdireceğini açıklamıştı.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU