USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi 01:25
  • Güncelleme saati: 01:25

Yıldırım'dan CNN'e tokat gibi cevap

Başbakan Binali Yıldırım Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan GPS programının sunucusu Fareed Zakaria’nın sorularını cevapladı. Yıldırım; 15 Temmuz'un arkasında Gülen'in olduğuna dair inandırıcı delil yok diyen sunucuya tokat gibi bir cevap verdi.

Zakaria röportajda, "Trump yönetiminin, (eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) Michael Flynn'in Türk hükümetiyle çalıştığı için, Türk hükümetine çalıştığı için Gülen'i iade edeceğini umdunuz mu? ABD Başkanlık seçimi günü Flynn, iadeyi savunan bir yazı yazmıştı" dedi.

Yıldırım bu soruya, "Biz, bunun gerçekleşeceğini beklemiştik. Ama zaman geçtikçe iadenin olacağına dair bir sinyal olmadığını gördük" cevabını verdi. Bunun üzerine Zakaria, Flynn'in iadenin gerçekleşeceğine dair Türk hükümetine bir güvence verip vermediğini sordu. "Hayır" cevabını veren Yıldırım, "Biz Flynn ile muhatap değiliz. Biz ABD hükümeti ile muhatabız" dedi.

Zakaria, Flynn'in o dönem ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olduğunu hatırlatınca, Yıldırım, Flynn'in sonrasında o görevden ayrıldığını söyleyerek, "Hem Türk hem de ABD Adalet Bakanlıkları temastaydı. Bu konuda ilerleme sağlamak için halen temastalar" dedi.

'İNANDIRICI DELİL YOK' DİYEN ABD'YE CEVAP

Zakaria, "Washington'daki kaynaklarım Türk hükümetinin sağladığı delillerin güçlü ve inandırıcı olmadığını söyledi. 'Bu deliller güçlü olsa kamuoyuna duyururlardı' diye düşünüyorlar" dedi.

Yıldırım da bunun üzerine, "15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. Benzeri 11 Eylül'de ABD'ye oldu. Bush, 'ABD saldırı altında' dediğinde Türkiye, ordusunu Afganistan'a göndererek ilk yardım öneren ülke oldu. ABD, 'Bu saldırının arkasında El Kaide var. El Kaide sorumlu' dedi. Kimse ABD'ye 'El Kaide'nin yaptığına dair delil var mı' diye sormadı" cevabını verdi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU