USA SABAH 13 Aralık 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi 01:20
  • Güncelleme saati: 01:21

ABD’de tüm restoranlara kalori mecburiyeti

Aşırı kilo sorunu yaşayan toplumların başında gelen ABD’de, yiyeceklerin üzerine kaç kalori içerdiğini yazmak mecburi hale geliyor

ABD'de restoranlarda tüm yiyeceklerin kalorilerinin yazılması mecburiyeti, önümüzdeki yıl mayısta yürürlüğe girecek. ABD'nin Gıda ve İlaç Dairesi müdürlerinden Scott Gottlieb, yaptığı açıklamada "ABD'deki yetişkinlerin üçte birinin obez olduğu ve hayatını daha sağlıklı bir hale getirmeye çalıştığı bir dönemde, yemek yerken yapacağımız seçimler hakkında bilgi sahibi olarak, hayat standartlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. Gottlieb, 20'den fazla şubesi olan restoranların, kahve zincirlerinin veya ürün satış makinelerinin, sattıklarını ürünün kalorisini açık ve okunabilir biçimde yazmak zorunda olacağını açıkladı.

HER GIDA İÇİN GEÇERLİ

Kamu Yararı İçin Bilim adlı sivil toplumu kuruluşu yazarlarından Margo Wootan da konuyla alakalı "Artık salatadan sandviçe kadar her gıdanın kalori miktarı görülebilecek. Hatta açık büfelerde bile kalori levhaları olacak, böylelikle self-servis yerlerde dahi ne kadar kalori aldığınızı hesaplayabileceksiniz" dedi. Uzmanlar yeni kuralın hem tüketicilerin seçimlerini etkileyeceği hem de restoranları, sunacakları yemeklere çeki düzen verme yoluna sokacağını belirtiyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU