USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 01:16
  • Güncelleme saati: 01:16

Başbakan Yıldırım senatör Corker ile görüştü

ABD'nin başkenti Washington'da temaslarına başlayan Başbakan Yıldırım, Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Tennessee Senatörü Corker ile bir araya geldi. Binali Yıldırım, yarın ise ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşecek.

ABD'nin başkenti Washington'da temaslarına başlayan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Tennessee Senatörü Bob Corker ile bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım'ın kaldığı otelde gerçekleşen görüşme bir saatten fazla sürdü.

Yıldırım'ın, aynı zamanda ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığını da yürüten Corker ile görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras ve Başbakanlık Danışmanı İhsan Durdu hazır bulundu.

"ÇOK SAMİMİ VE İYİ BİR GÖRÜŞME OLDU"

Cumhuriyetçi Partinin önemli isimlerinden Corker, görüşme sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çok samimi ve iyi bir görüşme olduğunu belirten Corker, şöyle konuştu:

"İki ülke arasındaki geniş kapsamlı ve bazı spesifik konuları konuştuk. Üstesinden gelmemiz gereken birçok mesele var. İki ülke arasındaki sorunların çözümü zaman alacak. Türkiye çok güzel bir ülke ve son yıllarda birçok ilerleme kaydetti. Türkiye'yi daha önce ziyaret ettim ve bu ülkeyi çok seviyorum. Türkiye özellikle Suriyeli mülteciler için çok şey yaptı. Üzerine birçok şey inşa edeceğimiz NATO gibi ilişkilerimiz var ama şu anda farklılaştığımız konular da var."

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Öte yandan, Başbakan Yıldırım'ın Washington'da kalacağı otel çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'IN PROGRAMI

Başbakan Binali Yıldırım Washington'daki ikinci gününde öğle saatlerinde Turkish Heritage Organization'ın düzenlediği yemekli toplantıda ABD'li düşünce kuruluşlarından temsilcilerle bir araya gelecek. Yıldırım daha sonra Amerikan basınından temsilcilerle görüşecek ve Bahçeşehir Üniversitesi'nin Washington kampüsünü ziyaret edecek. Akşamüstü SETA DC tarafından düzenlenen toplantıya katılacak. Akşam saatlerinde ise Maryland'deki Diyanet Amerika Merkezi'ni ziyaret ederek Türk toplumdan temsilcilere hitap edecek. Yarın ise ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesi bekleniyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU