USA SABAH 24 Eylül 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 01:08
  • Güncelleme saati: 01:08

Barzani'den ABD'ye şok suçlama

ABD ve İsrail'in gazına gelerek gayrimeşru referandum düzenleyen Barzani bağımsızlık hayalleri kurarken elindekinden de oldu. ABD'nin ipiyle kuyuya inmenin bedelini ağır ödeyen Barzani, geçen ay Kerkük ve diğer Kürt bölgelerini ele geçirmek için gerçekleştirilen Irak operasyonunun ABD ve İngiltere'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini bildirdi.

Barzani yaptığı açıklamada, "Evet, İran tarafından gerçekleştirilen Kerkük'ü ele geçirme operasyonunun ABD ve İngiliz yetkililerin bilgisi dahilinde gerçekleştiğine inanıyoruz" dedi.

Bağdat'ın yasadışı saydığı IKBY referandumu sonrasında Şii milisler tarafından desteklenen Irak ordusu 21 Ekim'de Kerkük 'ün tamamını ele geçirdi.

1 Kasım'da KRG ve Kürdistan Demokrat Partisi genel başkanlığını bırakan Barzani, tekrar seçimlere gitme kararını savundu.

Barzani, "Zamanlamanın iyi olduğuna inanıyoruz. Çünkü şu anda bulundukları yerlerde nüfus ve durumu değiştirme politikalarını uygulayan Irak kuvvetleri bunu referandumdan önce planlıyordu" diye açıklamada bulundu.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU