USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi 14:56
  • Güncelleme saati: 14:56

Trump Obama'nın yaptığını yapmadı

Geçtiğimiz günlerde Asya gezisine başlayan Donald Trump, Pazartesi günü Japonya İmparatoru Akihito ve İmparatoriçe Michiko'yu el sıkışma ile selamladı.Sarayın girişinde jest ve mimikleriyle 83 yaşındaki Japonya kralı Akihito ile kraliçe Michiko'yu selamlayan Trump çifti, tercümanlarla sohbet ederken, alışılageldiği gibi ses çıkarmadan saraya girdi.

Toplantıdan sonra, Akihito ile Trump arasındaki samimi görüntüler objektiflere yansırken Trump, Akihito'ya toplantı için teşekkür edip "Eminim tekrar bir araya geleceğiz" diye selamladı.

Eski başkan Obama Kasım 2009'da gerçekleştirdiği Asya ziyareti esnasında Japon kral Akihito'nun önünde eğildiği için ABD'de sert bir dille eleştirilmişti.ABD'li yorumcular, başkanının asla birinin önünde eğilmemesi gerektiğini söylemişti.

Öte yandan Japon geleneklerine göre, Japonlar kendi konuklarıyla resmi bir selamlaşma gerçekleştirmek için birbirlerinin önünde eğilmeyi tercih ederken yabancı konuklarıyla el sıkışmayı tercih ettikleri için Obama, o dönem gelenekleri bilmemekle de eleştirilmişti.

NTV

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU