USA SABAH 20 Temmuz 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 01:52
  • Güncelleme saati: 01:52

Rusya, ABD’yi DAEŞ’le savaşır gibi yapmakla suçladı

Rusya, ABD’yi Suriye ve Irak’ta DAEŞ’le savaşır gibi yapmakla suçlayarak, ABD’nin bilinçli olarak hava saldırılarını azalttığı ve militanların Suriye’ye ilerlemesine izin vererek, Rusya destekli Suriye Ordusunu yavaşlatmakla suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafından yapılan açıklamada, ABD liderliğindeki DAEŞ'e karşı kurulan koalisyonun, Eylül ayında DAEŞ'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarında görülen keskin düşüşün Rusya destekli Suriye Ordusu'nun Deyrizor şehrini geri almasıyla gerçekleştiğini söyleyerek, Moskova ve Washington arasında yaşanan gerginliğe işaret etti.

"Herkesin ABD liderliğindeki DAEŞ'e karşı koalisyon'un Irak'ta DAEŞ ile savaşır gibi yaptığını görmesine rağmen, ABD şimdi bir de Suriye'de DAEŞ'le savaşır gibi yapıyor." dedi.

Bu durumun, Fırat' Nehri'nin sol kıyısına yerleşmeye çalışan çok sayıda terörist Irak'tan Suriye'ye geçmesine imkan sağladığını ifade eden Konaşenkov, "Pentagon ve koalisyonun aldıkları aksiyonların bir açıklamaya ihtiyacı var. Onların bu değişimi, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Suriye ordusunun, Fırat'ın doğusundaki Suriye topraklarını geri alabilmelerini zorlaştıracak kadar karmaşık bir hale getirme arzusu mu? Yoksa DAEŞ teröristlerini Irak'tan Suriye'ye doğru sürerek, Rus hava saldırısının önüne atmak mı? " dedi.

Konaşenkov, Suriye birliklerinin DAEŞ'i Deyrizor'dan çıkarmaya çalıştığını ancak DAEŞ'in birliklerini Irak üzerinden gelen 'yabancı askerleri' ile takviye ettiğini söyledi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU