USA SABAH 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 01:08
  • Güncelleme saati: 01:09

Türkiye'den ABD’ye yapılan havlu ihracatı yüzde 23 arttı

ABD’ye yaplan havlu ihracatı, 55 milyon dolara ulaştı. DENİB Başkanı Kocasert, “ABD, Almanya’nın önüne geçti” dedi

Türkiye'nin havlu ihracatının yaklaşık yüzde 70'ini gerçekleştiren Denizli'deki 400 üretim tesisi, hızlı kuruyan, suyu emen, içerisinde pamuğun dışında elyaf ve ipeğin de bulunduğu havlularla dünya piyasasında önemli yere geldi. "Turkish Towels" konseptiyle çeşitli ülkelerde tanıtım yapan ihracatçılar, özellikle olimpiyatlarda ve şampiyonalarda sporcuların tercih ettiği markalar arasına girdi. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) verilerine göre geçen yılı 496 milyon dolarlık havlu ihracatıyla kapatan kentten bu yılın 8 ayında ise 290 milyon dolarlık havlu yurt dışına gönderildi.

İHRACATTA ARTIŞ

İhracatta ABD ve Kanada'nın aldığı payda ciddi yükselme yaşandı. İlk 8 aylık dönemde ABD'ye yapılan havlu ihracatı geçen yılın ayın dönemine göre 23 artarak 55 milyon dolara ulaştı. Denizli İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Kocasert, "ABD, havlu ihracatında Almanya'nın da önüne geçerek en çok satış yaptığımız ülke haline geldi. Denizli başta olmak üzere havlu üreten herkesin yüzünü güldürecek bir gelişme" dedi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’dan Abdullah Gül yorumu:Şartların oluşmasını bekleyerek, kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak lider olamazsınız
röportaj arşiv
HAVA DURUMU