USA SABAH 20 Temmuz 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı 23:38
  • Güncelleme saati: 23:40

ABD'den IKBY referandumu açıklaması: Kesinlikle karşıyız

25 Eylül'de planlanan IKBY'nin bağımsızlık referandumuna ilişkin tartışma sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna 'kesinlikle karşı' olduğunu söyledi.

Washington'daki özel brifingde konuşan McGurk, "Biz un iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz. Bu vakitsiz. İyi hazırlanmamış. Sadece, Peşmerge ve güvenlik güçleri ile tam iş birliği içinde çatışmaların IŞİD'e karşı sürmesi gerektiği Havice'den bahsettim. Bunun (referandumun) potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olabilir" dedi.

"O nedenle açıkçası Iraklı liderlerle bu konuda çok ayrıntılı olarak görüşüyoruz. Dışişleri Bakanı (Rex) Tillerson son birkaç günde bu konuda bir dizi önemli telefon görüşmesi yaptı" diye sözlerini sürdüren McGurk, "Bakın, şu anda Kürt yetkililerin 25 Eylül'de yapmak istediklerini açıkladığı bu referanduma odaklandık. Bu ABD'nin kesinlikle karşı çıktığı bir şey" ifadelerini kullandı.

'FEDERAL IRAK'I DESTEKLİYORUZ'

"Irak hükümetini destekliyoruz. Birleşik federal Irak'ı destekliyoruz. Güçlü, refah içinde ve kendisi ve komşularıyla barışık, birleşik federal Irak'ı destekliyoruz" diyen McGurk sözlerini şöyle tamamladı:

"Kürdistan Bölgesi ile derin ilişkilerimiz var, Erbil ile, Süleymaniye ile, tüm Kürt partileri ile…Ben bunun on yıllar öncesine giden bir şey olduğunu ve bundan sonra da devam edeceğini düşünüyorum. Ama aynı zamanda biz, tabii ki, Irak hükümetiyle, Irak'ın anayasa sistemine uygun olarak, birleşik ve federal Irak'ı desteklemek amacıyla çalışmayı sürdüreceğiz."

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU