USA SABAH 23 Mayıs 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 02:21
  • Güncelleme saati: 02:21

Obama'nın PKK/PYD'ye verdiği silahların listesi ortaya çıktı

Tr Diplomacy adlı hesapta yayınlanan görsele göre, ABD'nin Obama döneminde PKK/PYD'ye piyade tüfeği, keskin nişancı tüfeği, anti tank füzesi, zırhlı personel taşıyıcı, anti tank silahı, anti tank füzesi, bomba atar, saldırı tüfeği, 80 ve 120 milimetreliklik havan topu, zırhlı personel taşıyıcı,4x4 MRAP ve helikopter gönderildiği ortaya çıktı. Bu silahlar PKK'nın Türkiye'deki saldırılarında ve Musul'da DEAŞ ile mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı kullanıldı.Belgede, ABD eski başkanı Obama tarafından, PKK/PYD'ye verilen bu silahların, bölücü terör örgütü PKK tarafından Türkiye'de düzenlenen saldırılards kullanıldığı belirtildi. Bu silahların ayrıca, özellikle Sincar çatışması sırasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi güçlerine ve bölgede DEAŞ ile mücadele eden TSK kuvvetlerine karşı kullanıldığı da bildirildi.

''TÜRKİYE'DEKİ BOMBALI ARAÇ SALDIRILARINDA KULLANILDI''

Belge ile Türkiye'de düzenlenen bazı bombalı araç saldırılarında, yine ABD ve askeri teknolojide ileri olan ülkeler tarafından üretilen RDX patlayıcıların kullanıldığı ortaya çıktı. Bu patlayıcı ve silahların büyük bir kısmının Suriye'deki PKK/PYD tarafından kontrol edilen bölgeden Türkiye'ye sokulduğu bildirildi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’dan Abdullah Gül yorumu:Şartların oluşmasını bekleyerek, kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak lider olamazsınız
röportaj arşiv
HAVA DURUMU