USA SABAH 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 22:05
  • Güncelleme saati: 22:06

Meksika NAFTA'nın yeniden müzakeresinin Ağustos sonuna kadar başlayacağını tahmin ediyor

Meksika Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin gelecek hafta başlarında ABD Kongresi'ne Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) yeniden müzakere edilmesi için planlara başlama talimatını vermesini beklediklerini açıkladı.ABD'nin bu adımı atması halinde NAFTA'nın yeniden müzakeresi Ağustos ayı sonuna kadar başlayabilir.

Guajardo, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ile Vietnam'da yarın Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısında yapacağı görüşme sonrası daha fazla bilgiye sahip olabileceğini belirtti.

Trump, 2016 yılındaki başkanlık seçimleri sırasında 1994'te ABD, Kanada ve Meksika arasında imzalanan NAFTA'yı ABD'nin lehine değiştirememesi halinde anlaşmayı iptal edebileceğini belirtmişti.

Meksika basınına konuşan Guajardo, "ABD yönetimi büyük ihtimalle önümüzdeki hafta başlarında Kongre'ye gidecektir" dedi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Kongre'ye ne zaman gidileceği konusunda net bir tarih vermekten kaçınırken, Kongre ile daha çok istişareye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU