USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 22 Mart 2017 Çarşamba 22:01
  • Güncelleme saati: 22:01

ABD, NATO toplantısının tarihinin değiştirilmesini istiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, 5-6 Nisan tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Bakan Rex Tillerson'ın da katılabilmesi için başka bir tarihe alınmasını teklif etti.Bakanlık Geçici Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Toner, ABD Dışişleri Bakanlığının aynı tarihlerde farklı bir programı olduğu gerekçesiyle katılamayacağı açıklanan Tillerson'un da NATO toplantısında yer alabilmesi için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

DİĞER ÜLKELERİN DE KABUL ETMESİ GEREKİYOR

ABD'nin NATO toplantısının hangi tarihe ertelenmesini istediğine ilişkin açıklama yapmayan Toner, "Bu, NATO'nun vermesi gereken bir karar fakat aynı zamanda diğer üye ülkelerin de kabul etmesi gerekiyor." dedi.

Ülkesinin NATO'ya bağlılığının "yüzde 100" olduğunu dile getiren Toner, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'de yaptığı ilk konuşmasında bunu belirttiğini ve NATO'ya bağlılığının süreceğini ifade ettiğini hatırlattı.

TARİH DEĞİŞMEZ İSE 2003'TEN BU YANA BİR İLK YAŞANACAK

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, Bakan Tillerson'un aynı tarihlerde farklı bir programı olduğunu söylemiş, NATO toplantısına Tillerson'ın yerine ise Müsteşar Tom Shannon'ın katılacağını kaydetmişti.

Rex Tillerson'ın NATO toplantısında yer almaması durumunda 2003 yılından bu yana ilk kez bir ABD dışişleri bakanı bu toplantıya katılmamış olacak.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU