USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 14 Mart 2016 Pazartesi 02:11
  • Güncelleme saati: 09:50

Ankara'daki saldırıda ölü sayısı 37'ye yükseldi

Teröristler, bomba yüklü aracı Ankara Kızılay’da yolcu dolu iki otobüs arasında patlattı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Güvenpark'ta dün yaşanan bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 37'ye yükseldiğini açıkladı.Doğu ve Güneydoğu'da emniyet güçlerinin büyük kararlılıkla sürdürdüğü operasyonlarda ağır kayıplara uğrayan, arkasında halk desteği bulamayan terör örgütü, Ankara'nın en kalabalık bölgesinde yine halkı hedef aldı. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 37 kişi can verirken, 19'u ağır 125 kişi de yaralandı. Terör Ankara'yı bir kez daha hedef aldı. Kızılay Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan otobüs duraklarına yakın bir noktada dün saat 18.35 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Ankara Numune Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ettikten sonra basın açıklaması yapan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Dün akşam itibariyle olay yerinde 30 kaybımız var. 30 kayıptan 1'i kesin, ikinci şüphelinin terörist olması söz konusu. Hastanelerde dört vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu sabah itibariyle 3 vatandaşımız daha hayatını ve kaybetti ölü sayısı 37'ye yükseldi. 71 yaralımız var. 15'i yoğun bakımda ve durumları ciddiyetini koruyor. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan ramhmet diliyorum."

Saldırıda kullanılan aracın, Şanlıurfa'dan gelen beyaz bir otomobil olduğu öğrenildi. Çelik bilyelerle güçlendirilmiş TNT yüklü aracı kullanan teröristin, Güvenpark önündeki durakta yolcu indirip bindiren belediye otobüslerinin arasına girdiği belirtildi. Başkentin hemen hemen her yerinden duyulan patlama sonucu 2 otobüs ve bir otomobil ağır hasar görürken, yangınlar başladı. Polis, itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. Polis ikinci bomba ihtimaline karşı çevrede önlem alırken, bir grup vatandaş da olay yerine girmek istedi. Bu kişilerin önemli bir bölümünün yakınlarını kaybedenler olduğu, ancak aralarında saldırıyı provoke etmek isteyenlerin de bulunduğu kaydedildi.

DEHŞETİ YAŞADI

Arka bölümü ağır hasar alan otobüsün şoförü, patlamadan yara almadan kurtuldu. Şoför, "Patlama çok şiddetliydi. Otobüs metrelerce havaya kalktı" dedi. Ankara Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada da "Kızılay Güvenpark'ta bir aracın patlatılması sonucunda ilk belirlemelere göre olay 34 vatandaşımız vefat etmiş, yaralanan 19'u ağır 125 vatandaşımız da çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır" denildi. Bu arada saldırıda bir polis memurunun şehit olduğu, 7 polisin de yaralandığı öğrenildi. Hayatını kaybedenler arasında çok sayıda öğrenci olduğu da kaydedildi. Sağlık Bakanlığı da yaralı vatandaşlar için Acil Bilgi Hattı kurdu. Bütün yurtta büyük tepki uyandıran ve lanetlenen saldırı için, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın sorumluluğunda 4 başsavcı görevlendirildi.

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırının hemen ardından yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, patlama haberini alır almaz İçişleri Bakanı Efkan Ala ile telefonda görüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu da acil kodlu güvenlik zirvesini topladı.

ABD TARTIŞMASI

Ankara'daki terör eyleminin şoku yaşanırken, ABD Büyükelçiliği'nin kendi vatandaşlarına dönük 11 Mart tarihli uyarısı da gece boyu tartışıldı. Ülke genelinde 20 civarında aracın plakası güvenlik ve istihbarat birimlerine dağıtılarak teyakkuzda olunması istendi. Terör Ankara'yı son 5 ayda 3'üncü defa vurdu. 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde düzenlenen çifte intihar saldırısında 107 vatandaş hayatını kaybetti. İkinci alçak saldırı 17 Şubat 2016'da Merasim Sokak'ta gerçekleştirilmiş, araca yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu 29 vatandaş hayatını kaybetmişti.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU