USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 14 Mart 2016 Pazartesi 12:17
  • Güncelleme saati: 12:17

ABD Büyükelçiliği: Tehdit bilgisini Türk makamlarından teyit ettik

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, kentte olası bir saldırıya karşı 11 Mart'ta yayınladığı uyarı hakkında bir açıklama yaptı.


Büyükelçilik uyarıyı sosyal medyada dolaşan tehdit bilgisini Türk makamlardan teyit ettikten sonra yaptıklarını belirtti.

Açıklama Türkçe ve İngilizce olarak ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından paylaşıldı.

"ABD Büyükelçiliği'nin Ankara'daki ABD vatandaşlarına yönelik mesajı hakkındaki spekülasyonlara ilişkin gerçekler" başlıklı tweet'in altında, büyükelçiliğin tehdit bilgisinden geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşan ve Türk hükümeti kaynaklı olduğu belirtilen uyarı mesajıyla haberdar olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında, "Söz konusu uyarıyı Türk makamlarıyla teyit eden büyükelçilik, Türk hükümetinden herhangi bir tehdit bilgisi edindiğimizde rutin olarak yaptığımız şekilde, aralarında hem devlet görevlileri hem de sivillerin bulunduğu Ankara'daki tüm ABD vatandaşlarına ve ABD Büyükelçiliği'nin Türk çalışanlarına yönelik bir bilgi notu yayınlamıştır" denildi.


ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği internet sitesinde 11 Mart'ta yayınladığı mesajla, ABD vatandaşlarını Ankara'da olası bir 'terör saldırısına' karşı uyarmıştı.

Uyarıda ABD vatandaşlarından Bahçelievler bölgesinden uzak durmaları istenmişti.

Dün geceki saldırının meydana geldiği Güvenpark ise Bahçelievler'e yürüyerek 30-40 dakika mesafede.
'ABD Türkiye'nin yanındadır'

Ankara'daki saldırının ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da yazılı olarak yaptığı açıklamada, 'ABD'nin bu terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını' belirtti.

Price "Bu korkunç eylem, Türk halkına karşı düzenlenen çok sayıdaki terör saldırısının yalnızca sonuncusudur. ABD, terör belasıyla mücadelede NATO müttefiki ve değerli bir ortağı olan Türkiye'nin yanındadır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de taziye mesajında "Ortak terör tehdidiyle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye ile olan güçlü ortaklığımızı bir kez daha teyit ediyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Büyükelçisi: Dehşete kapıldım

Ülkenin Ankara Büyükelçisi John Bass da yayımladığı mesajda "Ankara'daki saldırı nedeniyle derin üzüntü duyuyorum ve dehşete kapıldım. Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU