USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Mart 2016 Pazar 11:56
  • Güncelleme saati: 11:56

Kerry'ye İstanbullu ağırlama

Suudi yetkililer, ülkeye bir çalışma ziyareti gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi Galata Köprüsü ve eski İstanbul silueti altında ağırladı.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan'a günü birlik çalışma ziyaretinde bulundu. Suudi yetkililerle, 'Kuzey Fırtınası' tatbikatının kapanış gösterileri sırasında Hafr el Bâtın bölgesinde bir araya gelen Kerry'nin ağırlandığı salondaki ayrıntıysa gözlerden kaçmadı. Salonda, büyük boyutlarda Galata Köprüsü ve eski İstanbul silueti yer alıyordu.

Suudi Arabistanlı yetkililerin Kerry'yi ağırlamak için seçtikleri mekândaki yağlıboya çalışmanın, ünlü İtalyan ressam Hermann David Salomon Corrodi'ye ait bir tablonun kopyası olduğu belirtildi. Arap liderlerin, yabancı konukları ve devlet adamlarını ağırlarken genellikle kendi ülkelerine ait simgeleri öne çıkardıklarına vurgu yapan siyasi gözlemciler, Suudi Arabistan yönetiminin 'İstanbul' tercihinin bu bakımdan ilgi çekici olduğunu kaydetti. Tablo, Osmanlı mirasına olumsuz yaklaştıkları ve Türkiye ile bu nedenle gerginlik yaşadıkları iddia edilen Arap yöneticilerinin bakış açısını yansıtması açısından da dikkat çekti.

GÜNDEM SURİYE

Riyad yönetiminden yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suudi Arabistanlı muhatapları arasındaki görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye'de devam eden kriz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı. Toplantıda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayef, Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr'in yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed el Nahiyan da hazır bulundu.

ÜNLÜ TABLO, 2010 YILINDA 187 BİN STERLİNE SATILMIŞTI

Osmanlı döneminde günlük yaşamı yansıttığı yağlıboya çalışmalarıyla ünlenen İtalyan ressam Hermann David Salomon Corrodi'nin (1844- 1905) "Galata Köprüsü ve Konstantinopol" adlı tablosu, 2010'da Londra'da düzenlenen müzayedede 187 bin sterlinden alıcı bulmuştu. Satışı gerçekleştiren Sotheby's Müzayede Evi, alıcının kimliğini açıklamadı. Tablonun, Körfez ülkelerinden bir sanatseverin koleksiyona katılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU