USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Mart 2016 Pazar 11:43
  • Güncelleme saati: 11:43

ABD'li komutandan 'SSCB ruhu' uyarısı

ABD Güney Komutanı Amiral Kurt Tidd, Rusya’nın, ABD’nin Latin Amerika’daki etkisini kırmak için eski Sovyetler Birliği’nin iyi ilişkiler kurduğu ülkelerle temas içinde olmaya çalıştığını belirtti ve "Bundan endişe duymalıyız" dedi.


ABD Güney Komutanı Amiral Kurt Tidd, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Rusların, Güney Amerika ve Karayipler bölgesindeki nüfuzuna ilişkin soruları yanıtladı. Tidd, Rusya'nın, ABD'nin Latin Amerika'daki etkisini kırmak için eski Sovyetler Birliği'nin iyi ilişkiler kurduğu ülkelerle temas içinde olmaya çalıştığını belirterek, "Bundan endişe duymalıyız" dedi.

Tidd, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Rusların, Güney Amerika ve Karayipler bölgesindeki nüfuzuna ilişkin soruları yanıtladı. Küresel alandaki rekabetçilerinin Batı Hemisfer'deki ülkeleri de etkilemeye çalıştığını ifade eden Tidd, Rusya'nın bu noktada "en büyük kaygı uyandıran ülke" olduğunu kaydetti.

"Rusya, küresel stratejilerinin bir parçası olarak bölgemizde güvenirliliğimizi itibarsızlaştırmak girişiminde bulunuyor" ifadesini kullanan Tidd, Rusların, ABD'yi "güvenilmez" ve "böylesine önemli bir bölgeden çekildiği" izlenimi vermeye çalıştığını kaydetti.

Tidd, Rusların Batı Hemisfer'de yeniden güçlenme çabalarında "oldukça hırslı" olduklarına vurgu yaparak, Rusya'nın bu doğrultuda askeri teknolojilerini rekabetçi fiyatlarla bölgenin savunma pazarına sunmaya çalıştığını anlattı. Tidd, "Rusya Batı Hemisfer'de ciddi bir şekilde mevcut durumda, bundan endişe duymalıyız" diye konuştu.

Küba ile siyasi, Arjantin ile ticari bağları güçlü olan eski Sovyetler Birliği'nin, ayrıca Nikaragua, Meksika, Brezilya, Şili, Kolombiya ve Venezuela ile yakın ilişkileri bulunuyordu.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU