USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 11:25
  • Güncelleme saati: 11:46

Beyaz Saray'dan The Atlantic'e yalanlama: Erdoğan kilit ortaktır

ABD Başkan'ı Barack Obama'nın bir Amerikan dergisine verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili dile getirdiği iddia edilen ifadelere Beyaz Saray'dan yalanlama geldi.

The Atlantic dergisinin dün yayınladığı röportajda Başkan Obama'nın Erdoğan'ı Müslüman dünyasının Batı ile Doğu'yu birleştirecek bir lideri olarak gördüğü fakat bu fikrinden daha sonra vazgeçtiği iddia edilmişti. Makalenin yazarı Jeffrey Goldberg'in kişisel görüşlerinin de yer aldığı haberde, Obama'nın Erdoğan'a Suriye'ye "büyük ordusuyla istikrar getirmediği için de" tepki duyduğu öne sürüldü.

"TÜRKLERİN BAKIŞ AÇISI ÖNEMLİ"

Konu ile ilgili SABAH'ın sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mark Stroh, derginin ifadelerini yalanladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın DAEŞ'e karşı mücadelede anahtar öneme sahip bir ortak olduğunu hatırlatan Stroh, "yönetimimiz NATO müttefiki Türkiye'nin güvenliğine sıkı bir şekilde bağlıdır. Başkan [Obama] ülkenin Avrupa, Ortadoğu ve Müslüman dünyası arasında oynadığı köprü rolünü de dikkate alarak, Türk ortaklarımızın bakış açısına özel bir önem vermektedir. " dedi.

"OBAMA VE ERDOĞAN SIK SIK GÖRÜŞÜYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama'nın DAEŞ'e karşı mücadeleden, Suriye'deki şiddetin azalmasına kadar pek çok konuda sık sık görüşmeler yaptığını hatırlatan Beyaz Saray Sözcüsü Stroh, "Suriye'ye gelince, Başkan Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için onu takdir ettiğini daha önce söyledi. Ortak meydan okumalara karşı ortaklara olarak birlikte durmaya devam edeceğiz" dedi.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU