USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe 14:45
  • Güncelleme saati: 14:45

Clinton ile rakibi Sanders arasında "otomobil" polemiği

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan aday adayları eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı karşı karşıya getiren televizyon programında otomobil firmalarını kurtarma planı ile göçmen politikaları gibi konular ön plana çıktı.


ABD'de Demokrat Parti'nin başkan aday adayları eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı karşı karşıya getiren televizyon programında otomobil firmalarını kurtarma planı ile göçmen politikaları gibi konular ön plana çıktı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık yarışı için ön seçim süreci devam ederken, Clinton ile Sanders Amerikan CNN kanalında canlı yayınlanan programda karşı karşıya geldi.

Miami'de gerçekleştirilen programda iki rakip, göçmen politikaları, sağlık reformu ve 2008 yılındaki otomobil firmalarını kurtarma planları üzerine keskin bir tartışma yaşadı.

İki gün önce Michigan'da Sanders'ın kazandığı ön seçimlerin ardından ilk kez bir araya gelen iki rakip, bu eyaleti yakından ilgilendiren 2008 yılındaki "otomobil firmalarını kurtarma planı" üzerinden tartışmaya başladı.

Michigan eyaletinin en büyük kenti ve aynı zamanda otomotiv endüstrisinin kalbi sayılan Detroit merkezli bazı firmaları kurtarma planları tartışmanın odak noktası oldu. Chrysler ve General Motors'un kurtarılması sürecini, "Wall Street'in planlarıydı" şeklinde özetleyen Sanders'a karşı Clinton, herkesin otomotiv endüstrisini kurtarmaya çalıştığı günde Sanders'ın olumsuz oy kullandığını ifade etti.

Ancak, bu gerçeğe rağmen, iki gün önce Michigan'daki ön seçimi sürpriz sayılabilecek şekilde Sanders'ın kazanması, yaşlı senatörün ekonomik perspektifinin bu eyalette daha gerçekçi bulunmasına bağlanıyor.

Bu durumu, "Bazen kazanıp, bazen de kaybedebilirsiniz" sözleriyle kabullenen Clinton, diğer eyaletlerdeki oy farkıyla rakibinin hala çok önünde olduğunu kaydetti.

Göçmen politikalarındaki bazı detaylar hakkında da ayrı düşen iki aday adayı, kimliksiz göçmenlerin sınır dışı edilmeyeceği konusunda mutabık kaldı.

Göçmenlerle ilgili bölümde Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump'a yüklenen Clinton ile Sanders, Trump'ın "Meksika sınırına duvar örme" önerisini mizah konusu yaptı.

Bu bölümde Sanders, "Amerikan halkının Meksikalıları, Müslümanları, kadınları ve Afro-Amerikalıları aşağılayan bir kişiyi başkan seçeceğine inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Demokratlarda Clinton yarışı önde götürüyor

Demokratların ön seçim sürecinde şu ana kadar 13 eyalette kazanan Clinton bin 220, 9 eyalette kazanan Sanders ise 571 delege ile yarışa devam ediyor.

Demokratlarda olduğu kadar Cumhuriyetçilerde de 15 Mart Salı günü Florida, Ohio, Illinois, Missouri ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yapılacak ön seçimler hayati derecede önem taşıyor.

Özellikle Florida ve Ohio gibi iki büyük ve çok delegeli eyaletten çıkacak sonuçların, her iki partideki adaylık yarışını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Hispaniklerin yoğun olduğu Florida'da yapılan son anketlerde Clinton, Sanders'ın yaklaşık 20 puan önünde gözüküyor.

Partilerin başkan adayları ise yaz aylarında yapılacak parti kurultaylarında netlik kazanacak. Cumhuriyetçi Parti, başkan adayını Ohio eyaletinin Cleveland şehrinde 18-21 Temmuz'da yapacağı kurultayla resmen açıklayacak. Demokrat Parti ise kurultayını 25-28 Temmuz'da Pensilvanya eyaletinin Philadelphia kentinde gerçekleştirecek.

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU