USA SABAH 16 Temmuz 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 21 Ocak 2016 Perşembe 00:02
  • Güncelleme saati: 00:16

Savunma Bakanı Carter: Rusya yanlış bir stratejik yolda

ABD Savunma Bakanı Carter, IŞİD ile mücadelede Rusya'yla işbirliğine ilişkin, "Rusya yanlış bir stratejik yolda. Bu değişene kadar işbirliği yapmamız için ortak bir nokta bulunmuyor" dedi.

Fransa, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Avustralya ve Hollanda savunma bakanları, Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadeleyi ele almak için başkent Paris'te bir araya geldi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Fransız meslektaşı Jean-Yves Le Drian, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Carter, Rusya'nın Suriye'de yürüttüğü operasyonları eleştirerek, "Rusya, yanlış bir stratejik yolda. Bu değişene kadar işbirliği yapmamız için ortak bir nokta bulunmuyor" diye konuştu.

Bakan Carter, IŞİD'le mücadelede üç önemli hedef olduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı: "Rakka ve Musul'daki merkezleri ortadan kaldırarak IŞİD kanserini yok etmek, bu tümörün dünya çapındaki metastazlarına karşı mücadele etmek ve halkı korumak."

Le Drian ise IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleden sonuç alınmaya başlandığını söyledi. IŞİD'e verilen zararın sahada fark edilebildiğine işaret eden Le Drian, "IŞİD geri çekilmeye başladı. Ortak çabalarımız meyve verdi ve örgütün kaynaklarına zarar verebildik. Bundan sonra çabalarımızı arttırarak daha kolektif ve tutarlı bir strateji izlememiz gerekiyor" diye konuştu.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU