USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Aralık 2015 Cuma 09:31
  • Güncelleme saati: 09:31

İtalya, CIA ajanlarını affetti

Cumhurbaşkanı Mattarella, 2003 yılında terör şüphelisi Mısırlı bir imamın Milano'da kaçırılmasında görev alan iki CIA ajanını affetti.


İtalya, Mısırlı Ebu Ömer ismiyle bilinen Osama Mustafa Hasan Nasr'ın 2003 yılında imamlık yaptığı Milano'dan kaçırılmasında görev alan ve daha sonra hapis cezası da alan ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) iki ajanını affetti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın anayasanın hükümlülerin affını kapsayan ilgili yasanın kendisine verdiği hakkı kullanarak iki CIA ajanının cezasını kaldırdı.

Mattarella, Nasr'ın kaçırılmasında görev alan ve insan kaçırmaktan gıyabında 9 yıl hapis cezası alan CIA'nın o dönemki Milano sorumlusu Robert Seldon Lady ile yine o dönem ABD'nin Roma Büyükelçiliğinde sekreterlik yapan ve söz konusu imamın kaçırılması operasyonunda yer aldığı için hakkında 6 yıl hapis cezası bulunan CIA ajanı Betnie Madero'yu affetti.

İtalya'da gıyaben yargılanan ve bu ülkeye ya da Avrupa'ya gelmeleri durumunda tutuklanma riski bulunan Lady ve Madero, Mattarella'nın af kararıyla bu riskten kurtuldu. Cezası kaldırılan Robert Seldon Lady, 2013 yılında gittiği Panama'da hakkındaki arama kararından ötürü tutuklanmış ancak İtalya yerine ABD'ye iade edilmişti.

La Stampa gazetesinde konuyla ilgili çıkan haberde, İtalya'nın CIA ajanlarını affederek Hindistan ile 2012'den beri yaşadığı asker krizinde ABD'nin desteğini almayı hedeflediği belirtildi. Şubat 2012'de "Enrica Lexie" isimli bir İtalyan yakıt gemisini koruma görevindeyken deniz korsanı zannettikleri iki Hintli balıkçıyı vuran ve Hindistan'daki yargı süreçleri 3 yılı aşkın süredir devam eden İtalyan deniz piyadeleri Massimiliano Lattore ile Salvatore Girone'nin durumlarının çözüme kavuşması için İtalyan yönetiminin son dönemde ABD ile temas halinde olduğu ifade ediliyor.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU