USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 02 Ekim 2015 Cuma 16:50
  • Güncelleme saati: 16:51

ABD istihdam verilerinin ardından dolar endeksi düşüşte

ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından dolar diğer gelişmiş ülke para birimleri ve emtialar karşısında sert düştü


ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin belirgin bir şekilde altında gelmesinin ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında sert düştü.

ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi 142 bin artışla 201 bin olan beklentilerin belirgin bir şekilde altında kalırken, dolar, başta avro, yen ve sterlin olmak üzere diğer para birimleri ve emtialar karşısında hızlı bir şekilde düşüşe geçti.

ABD verileri öncesinde yüzde 2,06 seviyelerinde olan ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri son bir ayın en düşük seviyesi olan yüzde 1,93'e kadar gerilerken, dolar endeksi de 96,4'ten 95,2'ye indi. Açıklanan verilerin ABD ekonomisine ve Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına ilişkin soru işaretlerine neden olması nedeniyle avro/dolar paritesi 1,1150'den 1,13'ün üzerine, sterlin/dolar paritesi de 1,5130'dan 1,5240'a çıkarken, dolar/yen paritesi ise 120,41'den 119 seviyesinin altına geriledi.

Dolar/TL ise ABD verilerinin ardından 3,0250'den 3,0165'e kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamayarak tekrar 3,03 seviyesine yükseldi. ABD verilerinin, ABD dışındaki diğer gelişmiş ülke para birimleri ve emtia fiyatlarına olumlu yansımasının gelişen ülke varlıkları üzerinde etkili olmadığı dikkati çekiyor.

BIST 100 endeksi de verilerin ardından artıya geçerek 74.700 puan sınırına kadar çıktıktan hemen sonra özellikle banka pay piyasalarında yoğunlaşan satışlarla eksiye geçti ve şu dakikalarda analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 74.000 puanın hemen üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Altın, şu ana kadar ABD verilerine en hızlı ve net tepkiyi veren varlık oldu. Verilerden önce 1.105 dolar seviyelerinde seyreden altının onsu, 1.136 dolara kadar çıktıktan sonra şu dakikalarda 1.135 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Yurt içinde de altının gramı 107,62 liradan 110,82'ye yükseldi.

Analistler, ABD'de açıklanan tarım dışı istihdamın yanında istihdamın alt kalemleri ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin de beklentiyi karşılamadığını, ayrıca önceki iki ayın tarım dışı istihdam verisinin de aşağı yönlü revize edildiğini belirterek, bu verilerin kısa vadede Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentileri değiştireceğini bunun da yüksek volatiliteye neden olarak fiyatlamalara yansıtılmaya çalışıldığını kaydediyor.

ABD dışındaki diğer gelişmiş ülke varlıkları ve tahvillere olan ilginin ilk etapta gelişen ülke varlıklarına olumsuz yansıdığına dikkati çeken analistler, orta vadede Fed'e ilişkin beklentilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU