USA SABAH 13 Aralık 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 22 Eylül 2015 Salı 13:18
  • Güncelleme saati: 11:45

Yoğurt kralından iş dünyasına mülteci çağrısı

BM'ye mülteciler konusunda "Seçkin Savunucu" seçilen ABD'nin en çok satan yoğurt firması Chobani'nin kurucusu Türk işadamı Hamdi Ulukaya, işadamlarını sığınmacı krizini çözmede inisiyatif almaya çağırdı: "Chobani'deki işçilerin yarısı mültecilerden oluşuyor"


Birleşmiş Milletler'e (BM) mülteciler konusunda "Seçkin Savunucu" seçilen ABD'deki Chobani Yogourt'un kurucusu ve CEO'su Türk iş adamı Hamdi Ulukaya, küresel sığınmacı krizinin çözümü için iş adamlarının desteğine ihtiyaç olduğunu bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK), mülteciler konusundaki "Seçkin Savunucu"su Türk iş adamı Ulukaya, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, küresel sığınmacı krizini çözmek için iş dünyasını göreve çağırdı.

Ulukaya, Türkiye'nin devlet olarak sığınmacılar için çok şey yaptığını, iş dünyasının da bu konudaki çabalarıyla krize karşı etkili olabileceğini belirtti.

İş adamı Ulukaya şunları kaydetti:

"Türkiye mülteciler için Avrupa'daki ülkelerden daha fazlasını yaptı. Türkiye'deki iş dünyasının da umut ve fırsat arayan mülteciler için krizin önünde durma ve kendi etkilerini kullanmaları konusunda teşvik etmeliyiz."

Ulukaya, ülkelerin bu konuda yeterli önlemi almış olmadıklarından dolayı sığınmacı krizinin büyüdüğünü belirtirken, krizin daha önceden önlenmiş olabileceğini kaydetti.

Sığınmacı krizine cevap vermede yetersiz kalınmasından dolayı BM'yi ve ülkeleri sorumlu tutan Ulukaya, Mayıs ayında yaptığı açıklamada varlığının yarısını mültecilere bağışlayacağını belirtmişti.

- Fabrikasındaki işçilerin yarısı mülteci

5 yıldan fazla bir süredir ABD'deki mültecileri destekleyen ve çalışanlarının yarısı mültecilerden oluşan Ulukaya, BM'nin mülteciler konusundaki "Seçkin Savunucu"su olarak sahadaki yardım çalışmalarını yerinde izlemek üzere BMMYK'nın organizasyonuyla Yunanistan'ın Lesbos adasında sığınmacılarla görüştü.

New York eyaleti sınırları içinde 2005'de Chobani'yi kuran Ulukaya, daha sonra 2007'de Chobani Greek Yogourt'la Amerikan pazarında hızla artan bir şekilde yer edinmeye başladı. Bir milyar dolardan fazla yıllık satışıyla ABD'nin en çok yoğurt satan firması olan Chobani Greek Yogourt, ülkenin "en hızlı büyüyen firmaları" arasına girdi.

New York'taki fabrikada 600 kadar mülteci çalıştıran Ulukaya, "fabrikalarımızdaki işçilerimizin yarısı mültecilerden oluşuyor" dedi.

ABD'ye 1994 yılında gelen başarılı iş adamı Ulukaya, New York eyaletinin New Berlin bölgesindeki çiftliğinde yaşıyor.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU