USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2015 Pazartesi 13:13
  • Güncelleme saati: 13:14

75 eğitimli muhalif daha Halep'e geçti

ABD ve Türkiye'nin birlikte eğittiği Suriyeli muhalifler, önceki gece Suriye'ye girdi. Eğitdonat mezunları, DAEŞ'le mücadelede ön saflarda yer alacak

ABD ve Türkiye'nin ortaklaşa yürüttüğü eğitdonat programını tamamlayan 75 Suriyeli muhalif, önceki gün Suriye sınırından geçerek IŞİD'le mücadeleye başladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamalarına göre, eğit-donatçılar Hatay'daki Babüsselam Sınır Kapısı'ndan Halep'e geçiş yaptı. Muhaliflerin onlarca araçtan oluşan bir konvoyla hareket ettiği, konvoyu koruma görevini de ABD uçaklarının üstlendiği belirtildi.

Kurumun Direktörü Sami Abdürrahman "Türkiye'deki eğitim 2 ay sürdü ve muhalifler IŞİD'le mücadele için doğrudan ön cepheye gönderildi. Grup şu an Tel Rifat bölgesinde bulunuyor" dedi. 75 kişilik grubun, eğit-donat programının ilk mezunlarından oluşan 30'uncu Bölük isimli askeri birliğe katıldığı belirtildi.

Temmuz sonunda Suriye'ye girerek faaliyete başlayan 54 kişilik 30'uncu Bölük, El Kaide'nin bölgedeki kolu olan El Nusra tarafından hedef alınmış, bu birliğin sadece 5-6 savaşçısı kalmıştı. ABD'nin 3 sene içinde 5 bin 400 militanı eğitme planı, beklenen başarıya ulaşamadığı için eleştiriliyor.

SABAH

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU