USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 19 Eylül 2015 Cumartesi 19:39
  • Güncelleme saati: 19:47

Obama ile Küba Devlet Başkanı Castro telefonda görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecini ele alan bir telefon görüşmesi yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecini ele ala telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Castro ile görüşmesinde, Papa Franciscus'un ABD ve Küba ziyaretleri öncesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunu konuştu.

Obama, ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişiklerin yeniden tesis edilmesi ve iki ülkede karşılıklı büyükelçiliklerin açılmasının önemini vurgularken, iki lider bu ilişkilerin ilerletilmesinde Papa Franciscus'un rolünü övdü.

ABD'nin Comfort isimli hastane gemisinin bu hafta Haiti'yi ziyareti esnasında ABD'li ve Kübalı sağlık çalışanları arasındaki işbirliğine değinen liderler, ayrıca Washington ile Havana yönetimlerinin önemli konularda aralarındaki fikir ayrılıklarına rağmen birlikte ve bireysel şekilde ikili işbirliğinin artırılmasına yönelik adımları ele aldı.

ABD hükümeti, dün, Küba'yla ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında ekonomik ambargoları hafifletecek ve Amerikalıların ülkeye ticaret ve turizm amacıyla seyahat etmelerini kolaylaştıracak yeni kararlar aldığını duyurmuştu.

Söz konusu kısıtlamaların kaldırılması için seçilen tarihin Papa Franciscus'un ABD ve Küba ziyaretlerine denk gelmesi önemli bir ayrıntı olarak nitelendirildi.

ABD ve Küba arasındaki normalleşme sürecini başlatan tarihi anlaşmaya aracılık eden Papa Franciscus, bugün ziyaret edeceği Küba'nın ardından 22 Eylül Salı günü ABD'ye geçecek ve başkent Washington'daki temaslarına başlayacak.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU