USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 19 Eylül 2015 Cumartesi 19:19
  • Güncelleme saati: 19:20

90 ABD askeri IŞİD'e yönelik operasyon için Erbil'de

Irak Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Irak'ta Musul'u kurtarmaya yönelik operasyonda görev alacak 90 ABD askeri, Erbil'in Mahmur ilçesindeki bir askeri kampa yerleştirildi.

Irak Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyona katılacak 90 ABD askeri, Erbil'e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur ilçesindeki askeri kampa geldi.

AA muhabirine konuşan Irak Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi Naif Şemeri, "ABD askerlerinin Musul'a yakın bir yerde konuşlandığı bilgisini aldık. Fakat Musul operasyonuna katılıp katılmayacakları, Irak hükümeti ve Musul İl Meclisi'nin kararına bağlıdır" dedi.

Şemeri, daha önce de koalisyon güçleri ve ABD'ye bağlı küçük askeri birliklerin uçaklarla Musul'un Rabia nahiyesine indirildiğini hatırlatarak, "Bu birlikler, Irak hükümeti, Kürdistan bölgesi ve koalisyon güçlerinin oluşturduğu operasyon birimi tarafından yönlendirilecek. Musul operasyonu için hazırlıklar sürüyor. Çok gecikeceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk başkanlığındaki askeri heyet, hafta içinde Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile görüşmeler yapmıştı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul 10 Haziran 2014'te IŞİD'in eline geçmişti.

AA

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU