USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 24 Temmuz 2015 Cuma 14:54
  • Güncelleme saati: 15:12

IŞİD'le mücadelede İncirlik Üssü ABD öncülüğündeki koalisyona açıldı

ABD’nin öncülüğünde, sınır ötesindeki IŞİD'le mücadele eden koalisyona ait uçakların, bölgeye yakın olduğu için İncirlik Üssü’nü kullanması için bir süredir Türkiye ile ABD arasında görüşmeler sürüyordu. Türkiye-ABD ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleriyle ortak hareket etme eylem planının hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

ABD'nin öncülüğünde, sınır ötesindeki IŞİD'le mücadele eden koalisyona ait uçakların, bölgeye yakın olduğu için İncirlik Üssü'nü kullanması için bir süredir Türkiye ile ABD arasında görüşmeler sürüyordu. İncirlik Üssü'nü kullanması yönünde 7-8 Temmuz'da Ankara'da yapılan toplantılarda mutabakata varılarak Bakanlar Kurulu Kararı olarak imzaya açıldı.

Anlaşmanın sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün telefonla görüştü. Suriye sınırında radikal İslamcı örgütleri hedef alan ve İncirlik Hava Üssü'nün de kullanılmasını içeren Türkiye-ABD ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleriyle birlikte hareket etme eylem planının hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Bugün ise sabah saatlerinden itibaren gözlerin çevrildiği İncirlik Üssü'nde rutin uçuşların devam ettiği gözlendi. ABD'ye ait jetler düzensiz aralıklarla İncirlik Hava Üssü'nden havalanıyor. Bazı kargo uçaklarının ise üsse lojistik sağladığı görüldü.

(İHA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU