USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Temmuz 2015 Perşembe 13:34
  • Güncelleme saati: 13:37

Irkçılığın simgesi bayrak yasaklandı

Köleliğin ve ırkçılığın simgesi olduğu gerekçesiyle Güney Carolina eyaleti, konfederasyon bayrağının kaldırılmasını onayladı

17 Haziran'da siyahilerin kilisesini basarak 9 kişiyi öldüren Dylan Roof'un ses getiren ırkçı eyleminin ardından, saldırganın pek çok siyahi tarafından ırkçılığın sembolü olarak nitelenen konfederasyon bayrağıyla verdiği pozların basına düşmesiyle bayrağın kaldırılması yönünde tartışmalar başlatmıştı.

Saldırının ardından basının karşısına geçen Güney Carolina Valisi Nikki Haley'in Eyalet senatosu ve meclisinin bulunduğu kongre binasındaki bayrağın indirilmesinin zamanının geldiğini belirterek "Irk konusunda, Güney Carolina'nın çok çetin bir tarihi var. Hatırlatıcılara ihtiyacımız yok" sözleriyle tasarı gündeme gelmişti.

Eyalet senatosu, geçtiğimiz hafta tasarıyı oylayarak 36'ya 3 gibi bir oranla bayrağın kaldırılmasını onaylamıştı. Güney Carolina Genel Kurulu dün gece geç saatlerde uzun tartışmalara neden olan bir oturumun ardından 94-20'lik oy farkıyla tasarıyı kabul etti.

Buna göre Güney Carolina Tarihini Koruma Kanunu'na göre "geçmişin bir sembolü" şeklinde nitelenerek, eyaletin başkentinde asılı kalan konfederasyon bayrağı bundan böyle müzede yer alacak.

(USASABAH)


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU