USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Temmuz 2015 Çarşamba 14:08
  • Güncelleme saati: 14:12

Obama popülerliğinin zirvesinde

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Yüksek Mahkemesi’nin aldığı eşcinsel evlilik kararı, artan ırkçı tansiyona yaklaşımı ve gelişen ekonomi nedeniyle popülerliğini arttırdı

Amerikan haber televizyonu CNN'in yaptığı ankete göre Amerikanların yüzde 50'si Obama'nın başkan olarak iyi bir iş çıkardığını düşünüyor.

Başkan Obama'nın Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin aldığı eşcinsel evliliğin ülke genelinde yasallaşması kararının ardından yaptığı "Bu Amerika için tarihi bir zaferdir" açıklaması, siyahilerin kilisesine yapılan saldırıların ardından özeleştiri içeren samimi cümleleri ve gelişen Amerikan ekonomisinin getirdiği pozitif hava nedeniyle başkanlıktaki son 3 yılının en popüler dönemini yaşıyor.

Öte yandan ABD Başkanı'nın ekonomiyi yönetme şekline verilen onay da yüzde 52'ye çıkarak son 6 yılın en yüksek puanına ulaştı.

Irkçı gerilim Obama'nın başkanlığında artışa geçti

Obama'nın ülkedeki ırkçı gerilimi ele alış şeklini savunanların oranıysa geçtiğimiz yıla oranla 5 puan artarak yüzde 55'lik bir dilime ulaştı. Fakat uzmanlar, siyahilerin kilisesine yapılan saldırının ardından yaptığı konuşmada altını çizdiği gibi Obama'nın ırkçılıkla ilgili üzüntü ifade eden cümleler yerine kalıcı çözümlerin getirilmesi gerektiğini savunuyor. Zira Obama'nın başkanlık döneminde ırkçı gerilimin hat safhaya ulaştığı bir gerçek.

Anketlere göre 5 yıl önce ırkçılığın ABD'nin en ciddi sıkıntılarından biri olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 57 iken son anketlerde bu oran yüzde 75'e ulaşmış durumda. Bu oran, siyahiler arasında 5 yıl önce yüzde 42 iken son günlerde yüzde 80 civarında seyrediyor.

ABD'nin en tartışmalı konularından olan silah kontrolünde ise Amerikanlar başkanlarına kırık not verdi. Kilise saldırısının ardından cenaze töreninde yaptığı konuşmaya rağmen halkın yüzde 53'ü Obama'nın silah kontrolü ile ilgili girişimlerini onaylamıyor.

Uzmanlar, Obama'nın halkın gözündeki popülerliğini korumasının 2016'daki yapılacak seçimleri de doğrudan etkileyeceğini belirterek bunun Demokratların işine yarayacağının altını çiziyor.

Önceki başkanlar George W. Bush'un ikinci dönemindeki popülerliği yüzde 32 iken, Bill Clinton'un yüzde 57 oranındaki popülerliği Obama'nın Amerikan halkının gözünde ortalama bir yerde bulunduğuna işaret ediyor.

(USASABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU