USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Temmuz 2015 Çarşamba 17:44
  • Güncelleme saati: 17:45

Cumhuriyetçi Parti'de Trump ve Bush'un ismi öne çıkıyor

2016 Kasım’ında yapılacak ABD başkanlık seçimleri için yapılan son anketlere göre Cumhuriyetçi Parti’den adaylıklarını açıklayan Donald Trump ve Jeb Bush ülke genelinde destekçi sayılarını arttırdı, Clinton ise Demokrat Parti’deki rakipsizliğini sürdürüyor

ABD başkanlık seçimlerinde aday adaylıklarını geçtiğimiz haftalarda art arda duyuran Jeb Bush ve Donald Trump, 14 adayın yarıştığı Cumhuriyetçi kanatta iki haneli destekçi sayısına erişebilen isimler oldu.

Jeb Bush'un yüzde 19'luk destekle zirveyi taşıdığı yarışta onu yüzde 13'lük bir oranla Donald Trump takip ediyor. New Jersey valisi Chris Christie'nin yüzde 3 gibi iddiasız bir destekle girdiği yarışta Scott Walker ve Marco Rubio da Mayıs ayından bu yana ciddi bir destek kaybı yaşadılar.

Öte yandan Demokrat Parti'den aday adaylığını için yarışan Hillary Clinton ise yüzde 57'lik destekle neredeyse adaylığını garantilemiş durumda.

Genel bir kıyaslama yapıldığında ise anketlerde yine Clinton önde görünüyor. Bush ile kıyaslandığında yüzde 54'e 41'lik bir oranda önde olan eski First Lady, Trump ile yarışma durumunda ise yüzde 59'a 34'lük bir üstünlüğü elinde bulunduruyor.

Amerikanların yüzde 80'inden fazlası ekonomi, sağlık sistemi ve terörizmi en önemli ülke meselesi olarak gördüklerini belirtiyor. Bu nedenle, başkanlık için yarışacak adayların da bu konular üzerinde aldıkları tavır da seçilmelerini büyük oranda etkileyecek.


(USASABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU