USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Temmuz 2015 Çarşamba 14:40
  • Güncelleme saati: 14:46

ABD'de bir siyahi kilsesi daha yandı

Güney Carolina eyaleti Greeleyville kasabasındaki Mount Zion AME Kilisesi'nde çıkan yangının nedeni henüz belirlenemedi

ABD'nin güneyinde, daha önce 1995'te, beyaz Amerikalıların kurduğu ırkçı örgüt Ku Klux Klan'ın (KKK) yaktığı kilisede bir kez daha yangın çıktı.

Güney Carolina eyaletinde siyahi Amerikalıların gittiği Emanuel Afrika Metodist Episkopal (AME) kilisesine düzenlenen, 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından, aynı eyalette bulunan Greeleyville kasabasındaki Mount Zion AME Kilisesi'nde yangın çıktı.

Olay hakkında açıklama yapan Greeleyville Belediye Başkanı Jessie Parker, yangının emniyet birimleri ve ABD Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar İdaresi'nin 5 ajanı tarafından soruşturulduğunu bildirirken, "Sabaha her şeyi öğrenebileceğinizi umuyoruz" dedi.

Yangının nedeninin henüz belirlenemediği kaydedilirken, kilisede yangının neden olduğu hasar hakkında da bir açıklama yapılmadı.

Ülkede son bir hafta içinde Güney Carolina'daki Glover Grove Baptist Kilisesi, Tennessee'deki College Hill Yedinci Gün Adventist Kilisesi, Florida'daki Büyük Mucize Apostolik Kilisesi, Kuzey Carolina'daki Briar Creek Road Kilisesi, Tennessee'deki Fruitland Presbyterian Kilisesi ve Georgia'daki Tanrı'nın Mesih Gücü Kilisesi dahil siyahilerin gittiği 7 kilise yangın nedeniyle zarar gördü.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, bunlardan 3'ünün kundaklama sonucu yandığını öne sürdü.

Kilise 1995 yılında da ateşe verilmişti


Mount Zion AME Kilisesi, 1995 yılında da KKK'nın iki üyesi tarafından ateşe verilirken aynı yıl içinde Bloomville'deki Makedonya Baptist Kilisesi, KKK üyeleri tarafından yakılmıştı.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton, 1996'da Mount Zion Kilisesi'ni ziyaret ederek Amerikan halkına kiliselerin inşası için ve düşmanlığa karşı ulusal birlik çağrısında bulunmuştu.(AA)


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU