USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 17:35
  • Güncelleme saati: 17:37

Walmart'tan olay yaratan IŞİD bayraklı pasta

ABD’li market zincir Walmart, bir müşterinin konfederasyon bayraklı pasta talebini reddedip aynı müşterinin IŞİD bayraklı pasta talebini yerine getirince gelen tepkiler nedeniyle özür diledi

Güney Carolina'daki siyahilerin kilisesine yapılan ve 9 kişinin hayatına mal olan ırkçı saldırının ardından 'kölelik ve ırkçılığın' simgesi olarak görülen Konfederasyon Bayrağı hakkında "kaldırılmalı" tartışmaları başlamıştı.

Chuck Netzhammer isimli bir kişi, Walmart'ın bayrak temalı ürünler satmayacağı açıklamasını test etme amaçlı üzerinde konfederasyon bayrağı bulunan bir pasta sipariş etti. Netzhammer, talebinin geri çevrilmesi üzerine bir gün sonra yeniden markete giderek bu defa üzerinde IŞİD'in bayrağının bulunduğu bir pasta sipariş etti. Siparişi sorunsuzca kendisine teslim edilen Netzhammer, pastanın videosunu çekip Youtube'da yayınlayarak Walmart'a teröristleri destekleyip güneylilerin dışlanma nedenini sordu.

Yayında kaldığı üç gün boyunca izlenme rekorları kıran videodaki pasta, pek çok Amerikan tarafından tepki toplayınca market zinciri bir açıklama yayınladı. Pasta üreticisinin bayrağı tanımadığı ve Netzhammer'in de bundan faydalandığına dair yapılan açıklamada "Pasta hiç yapılamamalıydı" denerek hata için özür dilendi.
Tartışma yaratan video ise Youtube tarafından kaldırıldı.

(USASABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU