USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 16:56
  • Güncelleme saati: 16:59

New York’ta siyahi ve Müslüman polis sayısı artacak

New York Polis Teşkilatı’ndan Bill Brantton, Pazartesi günü verdiği bir röportajda Siyah ve Müslüman memur sayılarını artırmak istediklerini ifade etti

New York şehrindeki azınlıkların yakında Amerikan asıllı beyazların sayısını geride bırakacağı konuşulurken, polis teşkilatı da çalışanlarının sayısını değişen bu demografik yapıyla uyumlu hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bunu sağlamak üzere de önümüzdeki günlerde siyahi ve Müslüman polis memuru sayısını artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

New York Polis Departmanı'na mensup bir polis memuru, geçtiğimiz sene silahsız siyahi vatandaş Eric Garner'ı gözaltına almaya çalışırken boğarak öldürülmüş, polis şiddeti şehirde büyük protestolara neden olmuştu.

Beyaz polisler tarafından öldürülen siyahi Amerikalılar nedeniyle oluşan protesto dalgaları sonucunda zarar gören toplumla ilişkilerini yeniden düzeltmek ve geliştirmek isteyen New York Polis Departmanı (NYPD), beyaz olmayan polis memurlarının sayısını artırarak kuruma yönelik eleştirileri azaltmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta 1200 siyahi polis memurunun yemin ederek göreve başladığı ifade edilirken, 34.631 memurun görev yaptığı NYPD'de toplamda 5.333 siyahi memur çalıştığı ve siyahilerin oranının %15 civarında olduğu bildirildi. Bunun yanı sıra NYPD bünyesinde 9.271 İspanyol, 2218 Asyalı ve 20 Kızılderili memur görev yapıyor.

ABD'de DAEŞ terörü tehlikesinin de artması nedeniyle Müslüman polis memuru sayısını da artırarak New York'taki Müslüman toplumla ilişkilerini de güçlendirmek isteyen NYPD'de toplamda 900 Müslüman memur görev yapıyor.

(USASABAH)


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU